Sprawozdanie z realizacji programu wyborczego

za okres 21 listopada 2010-5 października 2014

 

KONSEKWENTNIE DLA GDAŃSKA 2010-20114

Filar I

„GDAŃSK. TU ŻYJEMY!”

Deklaracja wyborcza

Wykonano

W trakcie

Nie wykonano

Komentarz

Przebudowa ulicy Łostowickiej

×

 

 

 

Prace budowlane zostały zakończone 26 listopada 2011 roku.

 

Czteropasmowa ul. Łostowicka jest już gotowa wraz z całą infrastrukturą dodatkową, w tym drogą rowerową, ekranami akustycznymi, zatokami autobusowych, infrastrukturą dla osób niepełnosprawnych, a także parkingiem przy Cmentarzu Łostowickim.

 

Dzięki tej inwestycji dokończone zostało połączenie dwóch najważniejszych tras dojazdowych do obwodnicy: ul. Słowackiego i al. Armii Krajowej.

 

Koszt: 51 mln zł (z tego 19 mln zł pozyskane z UE).

 

Przebudowa ulicy Jabłoniowej

×

 

 

 

Tak jak planowaliśmy, zakończyliśmy przebudowę ul. Jabłoniowej na ważnym odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Kartuskiej z węzłem Trasy W-Z. Przebudowana droga została odebrana i oddana do użytku 30 czerwca 2011 r.

 

W ramach tej inwestycji powstały łącznice oraz nowe pasy włączenia i wyłączenia Trasy W-Z, przebudowane zostało skrzyżowanie ul. Jabłoniowej w obrębie stacji paliw, powstały skrzyżowania z łącznicami trasy W-Z, 2 km chodnika, zatoka autobusowa i sygnalizacja świetlna.

 

Koszt inwestycji to 7 mln zł.

 

Już teraz myślimy też o rozbudowie skrzyżowania ul. Jabłoniowej z ul. Warszawską. W 2012 roku opracowaliśmy dokumentację projektową dla tego zadania. Dużo większy odcinek nowej drogi pod nazwą „Nowa Jabłoniowa” jest zaś jednym z priorytetów Strategicznego Programu Transportowego Dzielnicy Gdańsk Południe, który zostanie uruchomiony w oparciu o finansowanie z UE w następnym okresie programowania 2014 – 2020.

 

Wymiana 1/5 torowisk w Gdańsku

×

 

 

 

Wiosną 2012 roku zakończyliśmy wymianę ostatnich starych torów tramwajowych na 12 odcinkach ulic: Rzeczpospolitej, Nowe Ogrody, Kartuskiej, Krasickiego, Rybołowców, Wolności, Strajku Dokerów, Klinicznej, Pomorskiej, na pętli Jelitkowo oraz w alejach: Grunwaldzkiej, Hallera, Wojska Polskiego.

Stare tory były już w złym stanie technicznym i przeważnie nie nadawały się do obsługi nowoczesnych tramwajów. Ich wymiana wiązała się przeważnie z remontem przystanków oraz wymianą nawierzchni drogi.

W latach 2014-2015 trwa przebudowa linii tramwajowej na Stogi na terenie dzielnicy Przeróbka. Inwestycja obejmuje wymianę torowiska o długości 4,4 km w ciągu ulic Siennickiej i Lenartowicza od ul. Elbląskiej do ul. Sucharskiego wraz z pętlą Przeróbka.

W ramach modernizacji pętli Przeróbka zakłada się odwrócenie na niej kierunku ruchu tramwajów. Dzięki temu tramwaje jadące ze Stogów, jak i te zaczynające na Przeróbce, odjeżdżać będą z tego samego przystanku. Przebudowane zostaną przystanki: Brama Żuławska, Głęboka, Przeróbka i Lenartowicza. Ponadto przystanek tramwajowy Głęboka zostanie przebudowany na przystanek tramwajowo-autobusowy, tj. z możliwością wjazdu autobusów na torowisko, a przystanki Przeróbka i Lenartowicza poprzez podwyższenie jezdni względem niwelety toru będą mogły uzyskać status przystanków przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Na przystankach zamontowane zostaną wiaty przystankowe, które będą wyposażone w tablice LED.

Prace nad modernizacją tego odcinka mają trwać 15 miesięcy i rozpoczęły się 1 lipca 2014. Najkorzystniejszą ofertę na realizację tego przedsięwzięcia złożyła firma Budimex, która zobowiązała się do wykonania zadania za kwotę 65,6 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisano 16 maja 2014.

 

Dzięki temu łącznie wymienionych zostało już 65% (74 km) wszystkich torów tramwajowych w Gdańsku. Będą mogły służyć gdańszczanom przez kolejne dekady jako środek ekologicznego, wygodnego i odciążającego korki  transportu.

 

Koszt: 235 mln zł (w tym 96 mln zł z UE).

 

Zakończywszy powyższy cel, rozpoczęliśmy budowę nowej linii tramwajowej na Piecki-Migowo oraz rozpoczęliśmy kompleksowy remont zakończyliśmy prace projektowe kompleksowego remontu 2,5 kilometrowego torowiska wzdłuż ul. Siennickiej, wraz z remontem Mostu Siennickiego, który jest właśnie realizowany.

 

Wymiana tramwajów na  niskopodłogowe

×

 

 

 

W nocy z 19 na 20 grudnia 2011 roku przyjechał do Gdańska ostatni z serii 35 nowoczesnych tramwajów PESA Swing, które symbolizują rewolucję jaka w ostatnich latach dokonała się w taborze tramwajowym.

 

Jesteśmy polskimi rekordzistami: 75% (ze 121) gdańskich tramwajów jest niskopodłogowych! Dla porównania w Poznaniu (II. miejsce) jest ich 40%, w Warszawie (III. miejsce) 35%, a we Wrocławiu 33%.

 

Nowoczesne tramwaje wyposażone są m.in. w system klimatyzacji, 9 kamer wewnętrznego monitoringu, przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych. W „Pesach” zastosowano także system informacji pasażerskiej, który oprócz nazw przystanków wyświetla mapki i zdjęcia okolic poszczególnych przystanków. Koszt jednego pojazdu to ok. 8 mln złotych. Poza „Pesami”, 15 kolejnych tramwajów zostało zmodernizowanych (tramwaje N8C).

 

Koszt: 307 mln zł (w tym 148 mln zł z UE).

 

Dokończenie Trasy W-Z

 

×

 

 

 

Pierwsza czteropasmowa droga łącząca centrum Gdańska z obwodnicą została otwarta 30 grudnia 2011 roku, 5 miesięcy przed planowanym terminem.

 

Trasę zaczęto budować w 1980 roku. Ale dopiero nam udało się uzyskać szybkie połączenie z obwodnicą i dalej autostradą A1. Wybudowanie nowej drogi widocznie też uatrakcyjniło tereny przemysłowe Kokoszek.

 

Długość wybudowanego odcinka to 2,2 km, w ramach projektu przebudowaliśmy też drogi dojazdowe i ulice boczne o długości 3,8 km (m.in. ul. Kartuska Północna i Kartuska Południowa). Łącznie zbudowaliśmy tu 6 km dróg, w tym 4 wiadukty.

 

Po zakończeniu projektu łączna długość dróg w Gdańsku wzrosła z 788 do 794 kilometrów.

 

Koszt: 149 mln zł (w tym 100 mln zł z UE).

 

Oddanie do użytku ul. Nowej Łódzkiej w 2012 roku

×

 

 

 

Projektowana „Nowa Łódzka” została otwarta jako al. Vaclava Havla 23 grudnia 2011 roku, kilka miesięcy przed planowanym terminem zakończenia inwestycji.

 

Powstanie 2 kilometrów nowej, czteropasmowej drogi jak wiązało się też z przebudową ponad 1 km dróg lokalnych, budową lub modernizacją 5 km chodników i przyczyniło się do znacznego zwiększenia przepustowości układu komunikacyjnego w Gdańsku Południu.

 

Po jej uruchomieniu długość dróg w Gdańsku zwiększyła się do 796 kilometrów.

 

Koszt: 75 mln zł.

 

Budowa nowej linii tramwajowej na Ujeścisko

×

 

 

 

Otwarcie linii tramwajowej na Ujeścisko odbyło się 11 maja 2012 roku.

 

3 kilometry toru podwójnego i dodatkowy kilometr pętli i dojazdów.Łącznie 7 przystanków wzdłuż al. Havla: od pętli Chełm Witosa do nowo wybudowanej pętli Łostowice-Świętokrzyska. Z Gdańska Południe do centrum można się teraz dostać tramwajem w 20 minut.

 

Na pętli końcowej trasy powstały 2 parkingi zachęcające do przesiadania się na komunikację publiczną: tzw. park & ride (na 120-150 samochodów osobowych) oraz bike & ride (na 212 rowerów).

 

Wraz z wybudowaniem nowej linii długość torowisk w mieście zwiększyła się o 6,2%.

 

Koszt: 93 mln zł (z tego 44 mln zł z UE).

 

Przebudowa do końca kadencji ulicy Słowackiego - od lotniska do centrum Wrzeszcza

×

 

 

 

Pierwszy odcinek ul. Słowackiego, od Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w do ul. Budowlanych (tzw. odcinek „lotniskowy”), o długości 2,4 km, został oddany do użytku na początku grudnia 2011 roku. Jego realizacja kosztowała miejski budżet 31 mln zł.

 

Odcinek "miejski" - od ul. Potokowej do skrzyżowania ulic Hynka/Rzeczypospolitej- wraz z estakadą nad Al. Grunwaldzką przy Galerii Bałtyckiej powinien został oddany do użytku 22 grudnia 2012 roku. Koszt wykonania tego odcinka (3,1 km) to 159 mln zł.

 

 

Zachęcenie mieszkańców do przesiadania się na rowery poprzez budowę kolejnych 40 km dróg rowerowych oraz parkingów rowerowych przy przystankach SKM

×

 

 

 


W ciągu czterech lat zrealizowaliśmy już 22 odcinki tras rowerowych w Gdańsku (łącznie: 55,9 km), w tym:

·        wzdłuż ul. Kołobrzeskiej i Dąbrowszczaków, od al. Rzeczypospolitej do ul. Czarny Dwór (1,4 km);

·        wzdłuż al. Rzeczypospolitej i Chłopskiej (4,0km);

·        wzdłuż ul. Opata Rybińskiego, od ul. Opackiej do al. Grunwaldzkiej (0,9 km);

·        wzdłuż ul. Nowe Ogrody i ul. Kartuskiej, do ul. Łostowickiej (2,7 km);

·        przy ul. 3 Maja, od ul. Kartuskiej do al. Zwycięstwa (1,1 km);

·        wzdłuż ul. Krasickiego i ul. Wyzwolenia, z łącznikiem do przystani promowej przez Wisłę oraz z łącznikiem do latarni morskiej (2,1 km);

·        wzdłuż ul. WosiaBudzysza i ul. Stryjewskiego, od ul. Sucharskiego do ul. Nowotnej (1,8 km);

·        wzdłuż ul. Jaśkowa Dolina (2,0 km);

·        wzdłuż al. Jana Pawła II od ul. Hynka do al. Rzeczypospolitej (0,6 km);

·        wzdłuż ul. Łostowickiej (1,3 km);

·        przy al. Vaclava Havla i ul. Witosa  (3,9 km);

·        wzdłuż Drogi Zielonej (4,8 km);

·        wzdłuż ul. Sucharskiego (2,7 km);

·        wzdłuż ul. Obrońców Wybrzeża (1,2 km);

·        w nowej części Parku Ronalda Reagana (0,6 km);

·        trasa rowerowa wzdłuż Kanału Raduni (7,3 km);

·        wzdłuż ul. Słowackiego, al. Żołnierzy Wyklętych i Nowej Kościuszki i części ul. Hynka (6,8 km);

·        wzdłuż al. Armii Krajowej i ul. Kartuskiej (3,3 km);

·        przy węźle Kliniczna (1,2 km);

·        budowa ciągów pieszo-rowerowych łączących węzeł Havla z okolicznymi osiedlami (2,1 km);

·        budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Powstańców Warszawskich (1,2 km);

·        al. Wojska Polskiego i ul. Wita Stwosza zostały przekształcone w pierwsząw Polsce w ulicę rowerową -  charakteryzującą się przyjazną rowerom infrastrukturą: wydzielenie 2,9 km pasów rowerowych, budowa oddzielnej dla rowerów sygnalizacji świetlnej, przejazdów i śluz rowerowych oraz lokalne uspokojenie ruchu samochodów.

 

Już 40% ulic w Gdańsku objęta jest strefą uspokojonego ruchu (o maksymalnej dozwolonej prędkości 30 km/h). Dzięki temu są przyjazne dla osób poruszających się rowerami. Na koniec 2010 roku było ich około 14,9%.

 

Zaczęliśmy też prawdziwą rewolucję na ulicach jednokierunkowych, wprowadzając na nich tzw. kontrapasy – po których rowery mogą poruszać się w dowolnym kierunku. W ten sposób dostosowaliśmy do ruchu rowerowego 130 ulic jednokierunkowych o łącznej długości 27,1 km.

 

Dla ułatwienia podróży łączonych w układzie rower – komunikacja publiczna powstały parkingi rowerowe przy dziewięciu przystankach SKM oraz przy nowej pętli na końcu trasy tramwajowej w dzielnicy Gdańsk-Południe. W tej ostatniej lokalizacji powstał parking zachęcający do przesiadania się na komunikację publiczną: tzw. bike&ride - na 212 rowerów. Ponadto wybudowano 6 dodatkowych parkingów rowerowych w kluczowych dla mieszkańców lokalizacjach: Oliwa- Zoo, Jelitkowo- plaża,  Most Zielony, Targ Węglowy, Plac Zebrań Ludowych, Stogi - plaża. Parkingi rowerowe zostały wybudowane przy każdym wejściu na plażę od Jelitkowa do Stogów.

 

Ponadto Gdańsk zainicjował budowę parkingów rowerowych przy szkołach, obiektach użyteczności publicznej oraz w innych miejscach wskazanych przez mieszkańców - we wrześniu 2013 r. zainstalowano 500 stojaków w tzw. standardzie gdańskim (odwrócone U, przystosowane do zapięcia rowerów za ramę). Ponadto rozpoczęliśmy budowę parkingów rowerowych na obszarze Głównego Miasta. 70 czarnych, stylizowanych stojaków rowerowych w kształcie odwróconego U zostało w wrześniu 2013 zainstalowanych na ulicach: Piwnej, Chlebnickiej, Długiej, Długim Targu, Ogarnej, Tkackiej i Targu Węglowym. Stojaki zostały dofinansowane ze środków projektu Central MeetBike, realizowanego w ramach programu Europa Środkowa.

Łącznie na terenie Gdańska powstało 4000 miejsc parkingowych dla rowerów.

 

Ze środków europejskich zainstalowaliśmy na trasach rowerowych 6 pętli indukcyjnych, automatycznie i całodobowo mierzących wielkość ruchu rowerowego. Dwie lokalizacje posiadają publiczne wyświetlacze z prezentacją liczby rowerów w dniu bieżącym i od początku roku, wywierając dodatkowy efekt promocyjny roweru w mieście.

 

Jasno widać, że nasze działania dają efekty. Na podstawie badań realizowanych na zlecenie Biura Rozwoju Gdańska szacuje się, że w ciągu ostatnich 3 lat częstotliwość podróżowania rowerem przez gdańszczan wzrosła o 50%.

 

W Polsce Gdańsk stawiany jest jako wzór w polityce rowerowej. Kolejnym tego potwierdzeniem jest 1 miejscewśród 41 polskich miast w raporcie „Rower w Mieście”, opublikowanym w 2012 roku przez miesięcznik Rowertour”.

 

Wprowadzenie wspólnie z Gdynią i Sopotem inteligentnego system sterowania ruchem Tristar 

×

 

 

 

 

 

Zintegrowany System Zarządzania Ruchem TRISTAR oparty jest o rozbudowę infrastruktury sygnalizacyjnej i budową infrastruktury telekomunikacyjnej, a także powstanie dwóch współpracujących ze sobą Centrów Zarządzania i Sterowania Ruchem – w Gdyni i w Gdańsku. Systemem TRISTAR objętych zostanie 141 skrzyżowań. W efekcie powstanie jeden system zarządzania i sterowania ruchem miejskim obejmujący swoim działaniem Gdańsk, Sopot i Gdynię. Liderem projektu jest Miasto Gdynia.

 

W ramach systemu TRISTAR zamontowano m.in. 149 sygnalizacji świetlnych, 59 rejestratorów wykroczeń, 61 kamer nadzoru wizyjnego, 13 drogowych stacji meteorologicznych, 36 znaków informacji parkingowej oraz 26 znaków zmiennej treści, 71 tablic informacji pasażerskiej, 115 km połączeń światłowodowych oraz portal Tristar dostępny dla mieszkańców i turystów, który ułatwi wybór dogodnej i szybszej trasy.

Roboty budowlane i instalacyjne zakończono w lipcu 2014 r. Regulację i kalibrację systemu planuje się wykonać najpóźniej do połowy 2015 r.

 

TRISTAR znacząco wpłynie na poprawę przepustowości głównych ciągów ulic Gdańska, zwiększenie bezpieczeństwa ruchu samochodowo-pieszego i rowerowego oraz podniesienie atrakcyjności turystycznej miasta.

 

Projekt przechodzi ostatni etap kalibracji i odbiorów. Zakończono roboty infrastrukturalne w Gdyni, Gdańsku i Sopocie. Rozpoczyna się proces eksploatacji systemu.

 

Całkowity koszt projektu wynosi 160,8 mln zł (w tym zakres Gdańska: 85,5 mln zł).

 

Budowa linii tramwajowej z Siedlec na Piecki-Migowo (Siedlce – Kolej Metropolitalna)

 

×

 

 

 

W dniu 9 czerwca 2014 roku podpisaliśmy umowę o dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Priorytet VII Transport przyjazny środowisku Działanie 7.3 Transport miejski w obszarach metropolitalnych.

 

Budowa nowej linii na odcinku Siedlce – PKM Brętowo rozpoczęła się w 2013. W 2014 roku roboty są kontynuowane. Do końca grudnia 2014 roku, do Gdańska przyjedzie ostatni z pięciu dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo, które obsługiwać będą nową linię. Roboty budowlane zostaną ukończone we wrześniu 2015 roku.

 

Bezpośrednim efektem realizacji projektu będzie integracja podsystemów funkcjonujących na terenie trójmiejskiego transportu metropolitarnego. Przede wszystkim zaś zintegrowane ze sobą zostaną systemy transportowe Pomorskiej Kolei Metropolitarnej i komunikacji miejskiej w Gdańsku.

Budowa linii tramwajowej zapewni transport dla mieszkańców Trójmiasta i przyjezdnych z lotniska do centrum miasta.

Najważniejszą korzyścią z realizacji projektu jest oszczędność czasu dotychczasowych użytkowników transportu zbiorowego. Oznacza to, że projekt doprowadzi do zwiększenia przepustowości ulic Gdańska.

Istotną pozycją w rachunku korzyści jest oszczędność kosztów eksploatacji autobusów oraz oszczędność kosztów eksploatacji samochodów pasażerów przejętych przez transport zbiorowy.

 

Przetarg na odcinek od Pętli Siedlce do PKM Brętowo został rozstrzygnięty w październiku 2013 roku. Wygrała go firma MTM SA z Gdyni, która powinna zbudować nową trasę do  jesieni 2014 r. Najpóźniej w grudniu 2014 roku do Gdańska przyjedzie ostatni z pięciu dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo, które obsługiwać będą nową linię.

 

W 2014 roku planowana jest kontynuacja budowy linii tramwajowej do PKM Brętowo oraz rozpoczęcie budowy odgałęzienia w ul. Bulońską.

 

Całkowita szacunkowa wartość projektu to 254,5 mln zł, wnioskowane dofinansowanie z Unii Europejskiej to122,4 mln zł.

 

 

Budowa Węzła Integracyjnego Śródmieście z przystankami Szybkiej Kolei Miejskiej, tramwajów i autobusów

 

 

×

 

 

W tym roku kontynuowane były prace planistyczne i montaż finansowy oraz finalizowany etap przedinwestycyjny Targu Siennego i Rakowego, z którym przyszły Węzeł Śródmieście jest ściśle powiązany.

 

18 maja 2012 roku Miasto po wielu miesiącach negocjacji podpisało umowę o powołaniu z holenderskim deweloperem Multi Development spółki pod nazwą Forum Radunia. Holenderski partner dofinansował nową spółkę kwotą 9 milionów złotych. Jeszcze wcześniej uporządkowane zostały grunty po Centrum Handlowym „Gildia”, co pozwoliło na rozpoczęcie badań archeologicznych.

 

W połowie 2013 rozpoczęły się pierwsze prace budowlane na torach. Będą one skoordynowane właśnie z inwestycją budowy nowego peronu Szybkiej Kolei Miejskiej. Budowa nowego przystanku SKM Śródmieście właśnie dobiega końca, podobnie jak przebudowa i budowa zadaszenia na peronie nr 3 w Gdańsku Głównym, oraz nowego torowiska dla SKM.

 

 

Rewaloryzacja Parku Oruńskiego

 

 

×

 

 

I etap  inwestycji  został rozpoczęty w 2012 roku poprzez przewidzianą w dokumentacji projektowej rekultywację i zagospodarowanie części parku, która  od wielu lat stanowi nieużytek, wraz z pozostałościami po dawnym gospodarstwie ogrodniczym.

 

We wrześniu 2014 ruszył pierwszy etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego, w wyniku której powstanie amfiteatr, altana, odnowiona dawna wozownia, kładka dla pieszych, mostki dla pieszych i rowerów, pomosty widokowe na stawie, fontanna, plac zabaw dla dzieci, zieleń.

Pierwszy etap prac – czyli warte 900 tysięcy złotych przygotowania do stworzenia w części tego parku placu zabaw dla dzieci oraz miejsca pod nasadzenia drzew w ramach akcji ‘ojcowie sadzą drzewo’.

 

W trwającym obecnie I etapie, wykonana zostanie droga dojazdowa do budynków znajdujących się na terenie parku (od ul. Nowiny) oraz przygotowany będzie teren i alejki parkowe pod plac zabaw (bez wyposażenia). Łączna powierzchnia placu zabaw – ok. 0,25 ha.

 

Przyszły plac zabaw zlokalizowany jest na terenie dawnego ogrodu kwaterowego (zgodnie z przekazem ikonograficznym) i podzielony został na 8 pól. 6 z nich – będzie pełniło funkcję rekreacyjną, pozostałe dwa - zagospodarowane zostaną jako miejsca pod nasadzenia drzew 6 pól rekreacyjnych – wydzielonych zostało ze względu na rodzaj urządzeń i grupy wiekowe przyszłych użytkowników placu (1-3 lat, 3-6 lat, 6-12 lat, 7-15 lat, plac rekreacyjno-sportowy ogólnodostępny dla dzieci i dorosłych, górka saneczkowa). Nawierzchnie poszczególnych pól zabawowych zaprojektowano tak, aby były bezpieczne i dodatkowo – były też swego rodzaju ozdobą ze względu na swoje zróżnicowane barwy. Obrzeża placu zabaw obsadzone zostaną trawą.

 

W ramach obecnie trwających prac wykonana zostanie też kanalizacja deszczowa. Zbudowane również będzie oświetlenie standardowe (17 słupów oświetleniowych) oraz iluminacyjne (ok. 55 m) i sieć teletechniczna do monitoringu. Dokumentacja projektowa zakłada realizację rewaloryzacji Parku Oruńskiego w kilku etapach. Całość prac przewiduje:

- adaptację budynku dawnej wozowni

- wykonanie amfiteatru

- wykonanie altany

- wykonanie kładki dla pieszych

- wykonanie mostku na ciągu pieszo- jezdnym

- wykonanie mostków wschodniego i zachodniego na ciągach dla pieszych

- wykonanie pomostów widokowych na stawie

- wykonanie elementów małej architektury – bram i ogrodzeń, murków kamiennych, schodów, ławek i koszy na śmieci

- wykonanie fontanny

- wykonanie placu zabaw

- wykonanie dróg dojazdowych

- wykonanie ścieżek parkowych

- oświetlenie wraz z zasilaniem

- monitoring

- uzbrojenie terenu – sieci wod-kan

- zieleń

Koszt planowanej rewaloryzacji całego Parku Oruńskiego na chwilę obecną szacowany jest na ok. 12,5 mln. zł.

 

Budowa dziesięciu nowych przystanków tramwaju wodnego oraz trzech przystani żeglarskich

 

×

 

 

 

Ostatnie z 13 nowych obiektów zakończono 30 maja 2012 roku.

 

W ciągu półtora roku powstały: przystań „Żabi Kruk" dla małych jednostek pływających, przystani żeglarska „Sienna Grobla II", przystań żeglarska „Tamka" oraz 10 przystanków tramwaju wodnego: na Westerplatte, przy Twierdzy Wisłoujście, przy ul. Wiosny Ludów, na Targu Rybnym, przy Zielonym Moście, na Stogach – w Górkach Zachodnich i przy Narodowym Centrum Żeglarstwa. Dodatkowo Tramwaj wodny przybija przy nabrzeżu im. Źółkowskiego  koło historycznej latarni morskiej oraz przy nabrzeżu zbożowym w bliskiej lokalizacji Stadionu PGE Arena.

 

Na przystaniach dla żeglarzy i wodniaków umożliwiono dokonanie prania, kąpieli i przygotowania posiłków, możliwe jest również slipowanie i dłuższe cumowanie jednostek. 

 

Celem projektu było wykreowanie produktów regionalnych o znaczeniu ponadregionalnym tj. możliwość zwiedzania miasta drogą wodną, odpoczynek i rekreacja rodzin nad wodą oraz utrzymanie bezpieczeństwa na szlaku wodnym i w jego okolicy.

 

Koszt: 38 mln zł (57,95% dofinansowanych z UE).

 

Budowa nowej przystani przy ul. Nadwiślańskiej na Wyspie Sobieszewskiej oraz mostu zwodzonego nad śluzą w Przegalinie

 

 

×

 

 

Budowa otwieranego mostu nad kanałem śluzy w Przegalinie rozpoczęła się w kwietniu 2011 r. i została zakończona 15 maja 2012 roku. Otwarcie mostu zwodzonego umożliwiło wpływanie z rzeki Wisły na wody Martwej Wisły jednostek żaglowych o wysokich masztach.

 

Dzięki zakończeniu realizacji Pętli Żuławskiej będzie można bez schodzenia na ląd przepłynąć z Gdańska przez Malbork i Elbląg do Krynicy Morskiej. Projekt wpisuje się w Międzynarodową Drogę Wodną E-70, która łączy Zalew Wiślany z Europą Zachodnią.

 

Budowa przystani żeglarskiej przy ul. Nadwiślańskiej należy zaś do II etapu projektu „Pętla Żuławska-rozwój turystyki wodnej”, którego liderem jest Marszałek Województwa Pomorskiego, a Miasto Gdańsk jednym z głównych partnerów. Najprawdopodobniej projekt ten otrzyma dofinansowanie dopiero w 2015 roku.

 

 Rewitalizacja Letnicy

×

 

 

 

Letnica to dziś wciąż ta sama, ale jednocześnie jakże inna dzielnica Gdańska! Proces rewitalizacji tej części miasta, podawany obecnie w Polsce jako przykład, zaczęliśmy latem 2006 roku, jeszcze zanim ktokolwiek pomyślał o organizacji EURO 2012 w naszym mieście. Obecnie praktycznie wszystkie zaplanowane zadania zostały już zrealizowane lub są na ukończeniu.

 

Wykonaliśmy remonty kapitalne 29 budynków, w których znajduje się 129 lokali mieszkalnych. Wszystkie oddane zostały już do użytku. Budynki w ramach kompleksowej modernizacji, wyposażone zostały w izolacje termiczne i przeciwwilgociowe, często przeniesione zostały ścianki działowe, stare piece kaflowe zastąpione zostały dwufunkcyjnymi piecami gazowymi. Na Letnicy wybudowaliśmy też 122 nowe mieszkania w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). 

 

Dzięki tym działaniom w Letnicy zamieszkało już ok. 600 nowych mieszkańców!

 

Równocześnie zakończone zostały prace związane z budową sieci gazowej oraz kanalizacji deszczowej i modernizacją i przebudową układu drogowego Letnicy.

 

Przebudowana i zmodernizowana została większość ulic, w tym: Starowiejska, Antoniego Michny, Sucha, Sielska, Niecała, Rybitwy oraz fragmenty ulic Stalowej i Szklana Huta – łącznie ok. 1,5 km ulic wraz z chodnikami, zielenią i małą architekturą.

 

Prace remontowe - na potrzeby bazy lokalowej dla realizacji działań społecznych w dzielnicy – odbyły się również w budynku dawnej szkoły przy ul. Uczniowskiej 22. W budynku tym powstał Dom Otwarty - dzielnicowe centrum działań społecznych, które staje się centrum społeczno - kulturalnego i aktywizującego dzielnicę. Działania społeczne w Letnicy zapoczątkowały dwa kluby: Klub Malucha czy Klub Aktywnych Kobiet (twórczyń wiechy stadionu). W obecnie realizowanych projektach społecznych takich jak „Od ulicy do EURO 2012!”, „Let’s Art.”, warsztaty lingwistyczno-taneczne NUDO, czy szkoleniach językowych wzięło udział już ok. 2000 uczestników.

 

Oprócz działań społecznych, które będą kontynuowane w kolejnych latach, w 2014 roku przeprowadzono inwestycje w przestrzeniach półpublicznych, czyli w podwórkach. W marcu i kwietniu 2013 roku, przeprowadzono konsultacje warsztatowe z mieszkańcami – docelowymi użytkownikami poszczególnych kwartałów. Ostatecznie wykonano projekty dla 11 podwórek i 2 małych placów zabaw dla dzieci z całej Letnicy. W miejscu gdzie do niedawna jeszcze stały walące się komórki, często nielegalnie zbudowane wiaty, szopy i garaże, powstały utwardzone alejki, miejsca parkingowe, zieleń, oświetlenie parkowo-ogrodowe oraz elementy małej architektury dostosowane do zabaw dla dzieci, ławki, wiaty wypoczynkowe a także wiaty do segregowania odpadków. Estetyczna, funkcjonalna i technicznie użyteczna przestrzeń sąsiedzka stanowi element ożywienia przestrzeni i jest wsparciem dla  działań społecznych ukierunkowanych na likwidację większości występujących rodzajów wykluczenia społecznego i zmianę postaw mieszkańców.

Wszystkie zaplanowane działania inwestycyjne zakończą się w roku 2014. Działania społeczne będą prowadzone do połowy 2015 roku.

 

Koszt: ok. 45,5 mln zł.

 

Rewitalizacja Nowego Portu

×

 

 

 

Projekt rewitalizacji Nowego Portu skupiony jest wokół budynku dawnej Łaźni, zlokalizowanego przy ul. Strajku Dokerów 5, który w latach 2009 - 2012 był adaptowany, rewaloryzowany i przebudowywany na potrzeby Centrum Edukacji Artystycznej "Łaźnia". Obiekt funkcjonuje od 15 grudnia 2012 r. i od samego początku stał się bardzo intensywnie wykorzystywaną przestrzenią w której realizowane są wpisane w projekt działania artystyczne, kulturalne i społeczne, na rzecz społeczności lokalnej. Od maja 2013 r. w budynku działa lokalne kino (KinoPort) oraz biblioteka i nowoczesna czytelnia multimedialna. O przywrócenie obu tych funkcji mieszkańcy Nowego Portu postulowali od kilkunastu lat.

 

W ramach projektu przebudowany i zmodernizowany został główny plac dzielnicy - Plac Ks. Jana Gustkowicza. W styczniu 2013 roku przeprowadzono konsultacje warsztatowe z mieszkańcami w trakcie, których uzgodniono, jakie funkcje powinien pełnić plac i jakie elementy wyposażenia powinny się na nim pojawić. Ostatecznie przyjęto, że plac zostanie zaprojektowany, jako przestrzeń wielofunkcyjna, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Oddawany do użytku  mieszkańców plac, został wyposażony m.in.: w niewielką scenę – podwyższenie, umożliwiające organizowanie występów i pokazów na wolnym powietrzu. W południowej części placu, niedaleko sceny została zainstalowana fontanna w posadzce placu. W północnej części placu zasadzono drzewo mające upamiętnić patrona placu. W ławeczkach zbudowanych wokół drzewa-pomnika, zaplanowano tablice, na których będzie można przeczytać krótką notę biograficzną patrona placu. Plac został wyposażony w dużą liczbę ławek. Część z nich umożliwi również oglądanie występów i pokazów. Ponadto na placu zaplanowano stoliki szachowe, mini plac zabaw dla małych dzieci oraz miejsca do parkowania rowerów. Ostatecznie plac zostanie też wyposażony w monitoring oraz punkty zasilania na potrzeby wystaw i pokazów. W ramach porządkowania przestrzeni wokół placu zaplanowane nowe miejsca postojowe.

 

Otwarcie placu zaplanowano na 17 października 2014 roku.

 

W ramach działań społecznych od stycznia do czerwca 2011 roku Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki (partner miasta w projekcie) realizowało projekt „Port Sztuki - równe szanse w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży”. Zadania wpisane w projekt rewitalizacyjny realizuje także drugi partner miasta w projekcie - Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Są to: zajęcia rekreacyjno - sportowe oraz edukacyjne dla dzieci i młodzieży; kurs fotograficzno-komputerowy, zajęcia kulturalno-filmowe; zajęcia dla pań (wizaż, fitness) i zajęcia integracyjne. Większość zadań odbywa się w Centrum Integracji Społecznej.

 

Poza tym, gdański Referat ds. Rewitalizacji współpracuje również z Fundacją Plankton, która zajmuje się szerokim zakresem ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć, m.in. wypoczynkiem wakacyjnym dla dzieci oraz akcjami wspólnego gotowania i dożywiania najuboższych w dzielnicy.

 

Projekt społeczny realizowała również Łaźnia "Pod Lupą wyobraźni" oraz "Wiem nie niszczę tworzę". Pierwszy z nich zakładał alternatywne zwiedzanie nowego Portu i stworzenie "Subiektywnej mapy dzielnicy".

Wszystkie zaplanowane działania inwestycyjne zakończą się w roku 2014. Działania społeczne będą prowadzone do połowy 2015 roku.

Koszt szacunkowy to ok. 20,5 mln zł.

 

Rewitalizacja Dolnego Miasta

 

×

 

 

W 2013 r. opracowano projekt konserwatorski elewacji, modernizacji i częściowej przebudowy (w tym przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, wykonanie nowego wejścia itp.) budynku Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” przy ul. Jaskółczej 1. Prace budowlano – konserwatorskie rozpoczęły się 2014 r. i potrwają do połowy 2015 roku. Funkcje budynku pozostaną bez zmian.

 

Wspólnoty mieszkaniowe, które są partnerami miasta w projekcie opracowały projekty budowlane na swoje części projektowe, włącznie z wystąpieniami o pozwolenie na budowę. Realizacja tej części projektu jest prowadzona łącznie z realizacją głównego projektu inwestycyjnego czyli przebudową ulic. Ostatecznie przebudowy i modernizacje obejmą ponad połowę przestrzeni publicznych Dolnego Miasta.

 

W połowie listopada 2013 r. zakończył się przetarg na zasadniczą część inwestycyjną Projektu Rewitalizacji Dolnego Miasta, czyli przebudowę ul. Łąkowej oraz ulic przyległych (wraz z infrastrukturą podziemną i przestrzeniami publicznymi). Prace budowlane rozpoczęły się na początku 2014 r.

 

Do 2015 roku zostanie wykonana całość prac inwestycyjno-budowlanych, które znacząco wpłyną na wizerunek dzielnicy.  Projekt obejmuje przebudowę, i modernizację ulic wraz z infrastrukturą podziemną. Oprócz modernizacji istniejącej infrastruktury, zostanie zbudowany system odwodnieniowy, który umożliwi właściwą gospodarkę wodami gruntowymi i utrzymanie ich na odpowiednim poziomie. Projekt obejmie ulicę Łąkową (na odcinku od Wróblej do Podwala Przedmiejskiego), Wróblą, Dolną, Śluzę, Kieturakisa, Toruńską (odcinek ulicy znajdujący się na Dolnym Mieście) oraz Kurzą i Radną.

 

Główny nacisk projektu Rewitalizacji Dolnego Miasta położony jest na działania o charakterze społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczności lokalnej w Dolnym Mieście. Działania realizowane są przez partnerów miasta w rewitalizacyjnym projekcie oraz podmioty zrzeszone w Partnerstwie Społecznym „Dolne Miasto Otwarte: na historię - na siebie - na innych”. Projekty te skierowane są do wszystkich grup wiekowych. Prowadzone są działania profilaktyczne, terapeutyczne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży - działa już m.in. Świetlica Ucznia, Młodzieżowa Drużyna Smoczych Łodzi, realizowany jest projekt Dotyk Sztuki, Opowiadacze Historii Dorośli korzystać mogą z programów profilaktycznych, poradniczych i wspierających w powstałej Poradni Rodzin. 

 

Wszystkie zaplanowane działania inwestycyjne i społeczne będą prowadzone do połowy 2015 roku.

 

Koszt szacunkowy: ok. 42,5 mln zł.

 

Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza

 

×

 

 

Prace inwestycyjne rozpoczęły się wiosną 2013 r. Do połowy 2014 roku zakończono I i II etap inwestycji na odcinkach od ul. Waryńskiego do ul. Grażyny. Zakończenie prac zostało zaplanowane na III kwartał 2014 r.

 

W ramach Rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza powstaje "Salon Dolnego Wrzeszcza". Realizacja zadania obejmuje:

- przebudowę i modernizację ul. Wajdeloty (na długości 534 m),

- przebudowę części ul. Grażyny (na długości 56 m),

- przebudowę ul. Wallenroda (na długości 40 metrów),

- przebudowę ul. Aldony (na długości 36 metrów).

 

Projektem została objęta również infrastruktura podziemna, wśród której najważniejsza jest budowa kanału ulgi pod ul. Wajdeloty. Wyremontowane zostały  także elementy przyziemi  (fundamenty, mury fundamentowe do wysokości cokołu, elementy wejściowe do budynków, wykonano także izolacje pionowe i poziome) 26 budynków mieszkalnych bezpośrednio przylegających do pasa drogowego.

 

W czerwcu 2013 r. zakończono adaptację lokalu przy ul. Wajdeloty 14 na działania społeczne - na potrzeby programów aktywizujących dzieci i młodzież Dolnego Wrzeszcza. Będzie tam funkcjonował „Klub  Młodego Wrzeszczaka prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Klub rozpoczął swoją działalność na początku 2014 r.

W czerwcu 2014 r. zakończono adaptację lokalu przy ul. Waryńskiego 21 na potrzeby aktywizacji mieszkańców dorosłych. Będzie tam funkcjonował „Klub  Mieszkańca”. Działalność w lokalu rozpocznie się od prowadzenia warsztatów językowych dla mieszkańców Dolnego Wrzeszcza już od jesieni 2014 roku.

 

Wszystkie zaplanowane działania inwestycyjne zakończą się w roku 2014. Działania społeczne będą prowadzone do połowy 2015 roku.

 

Koszt: ok. 20 mln zł.

 

Rewaloryzacja Kuźni na Oruni

×

 

 

 

Rewaloryzacja zabytkowego zespołu domu podmiejskiego z kuźnią przy ul. Gościnnej w Oruni zwieńczona została uroczystym otwarciem w dniu 13 października 2012 roku.

 

Celem projektu było z jednej strony odrestaurowanie obiektu i przywrócenie mu jego dawnej świetności w celu poprawienia wizerunku Gdańska Oruni.

 

Z drugiej strony, budynek kuźni zaadaptowany został na funkcje kulturalno-edukacyjne, aby stać się dzielnicowym centrum inicjatyw społecznych.

 

Operatorem nowej Kuźni została organizacja pozarządowa zajmująca się szeroką gamą działalności społecznej - Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej (www.gfis.pl).

 

Inauguracja działalności w odnowionej Kuźni odbyła się w grudniu 2012r.

 

Koszt szacunkowy: ok. 0,9 mln zł.

 

 

Przygotowanie projektów rewitalizacji kolejnych części Gdańska

×

 

 

Zrealizowane prace rewitalizacyjne wokół zabytkowej kuźni na Oruni będą stanowiły podstawę szerszych działań społecznych. Sporządzono opracowanie pt. "Orunia w percepcji mieszkańców", które stanowić będzie podstawę do opracowywania programów społecznych i inwestycyjnych. Dzięki zaangażowaniu studentów Politechniki Gdańskiej sporządzono także urbanistyczną inwentaryzację tej dzielnicy. W konsultacjach z mieszkańcami ustalono granice obszaru przewidywanego do opracowania programu rewitalizacji.

Pod koniec 2011 roku włączyliśmy się także w prace powołanej oddolnie Koalicji na rzecz Rewitalizacji Biskupiej Górki. Sporządzone zostało opracowanie pt. "Biskupia Górka” w percepcji mieszkańców", które stanowić będzie podstawę do opracowywania programów społecznych i inwestycyjnych. Inwentaryzowane są potrzeby inwestycyjne. W konsultacjach z „Koalicją” ustalono granice obszaru przewidywanego do opracowania programu rewitalizacji.

Na terenie Starego Przedmieścia został zorganizowany i rozstrzygnięty konkurs studialny na koncepcję zagospodarowania Placu Wałowego.

W 2012 roku podjęto prace przygotowawcze nt. rozszerzenia zakresu rewitalizacji Nowego Portu o Szaniec Zachodni. W 2013 r. uporządkowany został częściowo teren, wyburzono zagrażające bezpieczeństwu budynki.

Realizacja wyżej wymienionych, kompleksowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych wiązać się będzie z ogromnymi kosztami finansowymi. Jeśli jednak uda nam się zdobyć dofinansowanie z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20, miasto będzie starało się realizować kolejne projekty.

Zmniejszenie czasu dojazdu Straży Pożarnej do miejsca wypadku do 7 minut

 

×

 

 

Dojazd do miejsca wypadku w ciągu 7 minut od chwili zaalarmowania to wewnętrzna dyrektywa Straży Pożarnej. Jako władze miasta, ze swojej strony, staramy się pomóc strażakom na dwa sposoby.

 

Po pierwsze,  poprzez rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej. Takie inwestycje jak budowa ul. Armii Krajowej, ul. Słowackiego, al. Vaclava Havla, Trasy Sucharskiego czy tunelu pod Wisłą mogą zmniejszyć czas dojazdu służb pożarnych do poszczególnych osiedli mieszkaniowych nawet o połowę.

 

Ponadto, staramy się wspierać budowę nowych Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej w dzielnicach rozbudowujących się, przekazując na ten cel tereny należące do miasta. Całościowa realizacja takich przedsięwzięć uzależniona jest jednak od możliwości finansowych Straży Pożarnej.

 

W 2013 roku podjęto prace nad przygotowaniem budowy nowej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej  nr 6 przy ul. Jabłoniowej.  Do końca grudnia 2013r.  zakończony został wielobranżowy projekt budowlany oraz złożony wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Inwestycja ma zostać ukończona w 2015 r. a Miasto deklaruje wsparcie finansowe na poziomie ok. 1 mln zł.

 

Rozbudowa sieci monitoringu

×

 

 

 

W miejskim systemie monitoringu wizyjnego pracują w chwili obecnej 192 kamery obrotowe oraz 112 kamer stacjonarnych.

 

W 2011 roku oddaliśmy do eksploatacji 8 nowych kamer obrotowych, w 2012 r. 11 kamer obrotowych oraz 12 stacjonarnych, a także podłączyliśmy do systemu obraz z 5 kamer na terenie stadionu PGE Arena w Letnicy, system miejskiego monitoringu wizyjnego podlegał również modernizacji. Nastąpiło przejście z systemu analogowego na cyfrowy oraz stworzenie dodatkowego nowego stanowiska oglądowego w studiu Centrum Zarządzania Kryzysowego zlokalizowanego w budynku przy ul. Wyspiańskiego 9A we Wrzeszczu – na zasadzie platformy wyposażonej w ścianę wizyjną składającą się z 4-ech wielko formatowych monitorów wysokiej rozdzielczości do wyświetlania różnych aplikacji związanych z funkcjonowaniem miejskiego monitoringu wizyjnego i podłączenie stanowisk oglądowych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku (stanowiska) i Komendzie Miejskiej Policji (do istniejącego jednego drugie stanowisko). 

 

W 2013r. do systemu przybyło26 kamer obrotowych, ilość kamer stacjonarnych pozostaje na tym samym poziomie.

 

Ilość instalowanych kamer obrotowych co roku systematycznie wzrasta, na co duży wpływ ma budowa kanalizacji teletechnicznych w ramach zadań realizowanych przez GIK i DRMG dotyczących przebudowy, modernizacji i budowy nowych torowisk tramwajowych na terenie miasta. Dysponując gotową infrastrukturą spada koszt instalacji 1 kamery obrotowej.

 

W ciągu 2 kolejnych lat, do 2015 r. przewiduje się instalację kolejnych  kamer. W sumie w 2015r. na ulicach miasta zainstalowanych winno być 225 kamer obrotowych.

 

W ramach inwestycji realizowanych przez jednostki miejskie włączono do systemu monitoringu  29 kamer wybudowanych w ramach projektu "Węzły integracyjne i parkingi główne"" Rozwój komunikacji rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej w latach 2007-2013".

 

Kompleksowy remont Kanału Raduni

×

 

 

 

Koszt remontu XIV-wiecznego Kanału Raduni to ponad 137 mln złotych. W 2011 roku udało nam się pozyskać 100% tej kwoty!

 

W lipcu 2011 roku podpisaliśmy umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał nam 85% potrzebnej kwoty. Pozostałe 15% pozyskaliśmy ze środków Skarbu Państwa. W efekcie jest to pierwszy w historii naszego miasta projekt, którego finansowanie pochodzi w 100 procentach spoza budżetu miasta.

 

Remont całego 7-kilometrowego gdańskiego odcinka Kanału Raduni miał na celu zapobieżenie powodzi spowodowanej przerwaniem wałów kanału, jak miało to miejsce w czasie katastrofalnych opadów deszczu w lipcu 2001 r. 

 

Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 2011 roku, a ich zakończenie nastąpiło w lutym 2014 r. Umocnione zostały oba brzegi kanału, przebudowano wał przeciwpowodziowy, wybudowano drogę eksploatacyjną na koronie wału, zagospodarowano tereny wzdłuż kanału po obu jego stronach, przebudowano lub usunięto kolidujące elementy techniczne infrastruktury miejskiej i wybudowano kładki dla pieszych.

 

Budowa nowych zbiorników retencyjnych

×

 

 

 

W latach 2010-2011  wybudowaliśmy zbiorniki retencyjne Budowlanych II  oraz Madalińskiego, wykonaliśmy kanalizację deszczową ulic Homera i Galaktycznej  oraz zrealizowaliśmy olbrzymi projekt odwodnienia terenu w Letnicy.

 

Kolejnym zadaniem była kompleksowa przebudowa zbiornika Srebrzysko, którą zrealizowaliśmy w 2012 roku. Ostatnim ze zrealizowanych zbiorników był oddany do użytku w maju 2014 r. zbiornik retencyjny Jasień (na potoku Jasień).

 

Łącznie, od czasu powodzi z 2001 roku wykonaliśmy w Gdańsku kilkadziesiąt inwestycji przeciwpowodziowych na kwotę blisko 367 mln zł. Za najważniejsze z nich uznaje się dwa zrzuty z Kanału Raduni, które zwiększyły dwukrotnie możliwość odprowadzenia wody z Kanału oraz właśnie budowę zbiorników retencyjnych. 

 

Obecnie posiadamy w Gdańsku 48 zbiorników retencyjnych. W sumie mogą one pomieścić 570 000 m3 wód opadowych.

W 2014 r. przewiduje się uzyskanie dokumentacji projektowej do planowanego w 2015 roku rozpoczęcia wieloetapowej inwestycji związanej z budową kanalizacji deszczowej w dzielnicy Osowa w rejonie ulic Keplera, Nowy Świat, Zeusa i Koziorożca. W pierwszym etapie przewidujemy budowę kanalizacji deszczowej w ul. Keplera. Kanalizacja ta  będzie odprowadzała wody opadowe z przyszłego układu kanalizacji deszczowej do rowu M w rejonie ul. Meteorytowej. W kolejnych etapach wykonany zostanie zbiornik Osowa II oraz kanalizacja deszczowa w pozostałych ulicach wraz z docelowym zagospodarowaniem pasa. drogowego. Ponadto planujemy rozpoczęcie pierwszego etapu budowy kanalizacji deszczowej w dzielnicy Strzyża, regulację potoku Oruńskiego na odcinku od Parku Oruńskiego do zbiornika Augustowska, regulacji rowu M4 poniżej zbiornika Rębiechowo III.

 

Zapewnienie powszechnego dostępu do kanalizacji i wodociągów

×

 

 

 

Przed rozpoczęciem Gdańskiego projektu wodno-ściekowego stopień skanalizowania Gdańska wynosił 97,6%. W 2011 roku zakończyliśmy I etap Gdańskiego projektu wodno-ściekowego. Jego realizacja umożliwiła podłączenie się do kanalizacji sanitarnej około 6 tys. mieszkańcom Gdańska, co pozwoliło na osiągnięcie zakładanego wcześniej stopnia skanalizowania miasta na poziomie 98,8%. W ramach drugiego etapu Gdańskiego projektu  wodno-ściekowego przewidziano kolejne inwestycje w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej. Planowany w 2015 roku, po zakończeniu projektu, efekt to 99,4% skanalizowania miasta.

 

Z inwestycji rozpoczętych w 2012 roku zakończyła się już budowa sieci na ul. Kartuskiej oraz w dzielnicy Maćkowy. Trwa inwestycja w gdańskiej Osowej oraz w Smęgorzynie. Jednocześnie, dzięki oszczędnościom w realizacji inwestycji, spółka miejska pn. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK) otrzymała zgodę Ministerstwa Środowiska na rozszerzenie zakresu Projektu.

 

Przed 2004 rokiem stopień zwodociągowania miasta wynosił 99,4%. W 2011 roku wyniósł on 99,5%. W chwili obecnej jest to 99,7%. Brakujące 0,3% obejmuje obszary przeznaczone do zabudowy lub znajdujące się w trakcie budowy.

 

Celem realizowanych inwestycji była poprawa jakości wody w Gdańsku. Przed realizacją pierwszego etapu Gdańskiego projektu wodno-ściekowego 78% gdańskiej wody spełniało normy polskie i unijne. W 2011 było to 97%. W ramach drugiego etapu projektu zaplanowano zmianę źródła zaopatrzenia w wodę mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej oraz Płoni Wielkiej. Inwestycja zakończyła się w 2013 roku. W tej chwili 100% gdańskiej wody spełnia wszystkie normy. W badaniu przeprowadzonym przez GIWK pod koniec 2012 roku, 41,3% mieszkańców Gdańska zauważyło poprawę jakości wody w ciągu ostatnich 3 lat. Ponad 48% ankietowanych uważa, że woda w Gdańsku jest lepsza niż w innych miastach.

 

Gdański projekt wodno-ściekowy (w dwóch etapach) wart prawie1 miliard złotych został dofinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej na poziomie ponad 50% poniesionych kosztów.

 

Czyste kąpieliska Zatoki Gdańskiej

×

 

 

 

Dbałość o czyste kąpieliska wyraża się przede wszystkim  w konsekwentnej modernizacji Oczyszczalni Gdańsk Wschód. Modernizacja oczyszczalni realizowana w ramach Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego – Etap I została już zakończona. Uzyskane dzięki niej parametry oczyszczonych ścieków spełniły założenia przyjęte Dyrektywą UE 91/271/EWG.

 

Dwie największe instalacje realizowane w ramach tej inwestycji to budowa Instalacji do produkcji energii z biogazu na terenie oczyszczalni (została zakończona w pierwszej połowie 2012 r.) oraz budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów (zostanie uruchomiona do końca 2012 r.)

 

Budowa nowych boisk przyszkolnych

×

 

 

 

Przez ostatnie 4 lata wybudowaliśmy 46 nowych boisk ze sztuczną nawierzchnią. Po godzinach lekcyjnych mogą korzystać z nich okoliczni mieszkańcy. Na wszystkich pracują także animatorzy, których zadaniem jest dbanie o to, aby przebywająca na boisku młodzież spędzała czas jak najbardziej efektywnie.

 

Boiska budujemy w ramach trzech programów: Orlik 2012 (wspólnie z rządem i samorządem województwa, Junior 2012 (wspólnie z przedsiębiorcami), a także samodzielnie i we współpracy z Fundacją Gdańską. Łącznie mamy w Gdańsku już 46  nowych boisk.

 

W ciągu ostatnich trzech lat przybyły w Gdańsku 38 nowoczesne boiska:

W latach 11.2010 - 2013 wykonano :

I. 8 boisk typu JUNIOR:

a) Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Wczasy 3,

b) Szkoła Podstawowa nr 21, ul. Na Stoku 43,

c) Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Łąkowa 61,

e) Gimnazjum nr 20, ul. Zgody II/6,

f) XX Liceum Ogólnokształcące, ul. Dobrowolskiego 6,

g) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, ul. Chałubińskiego 13,

h) SP 46, ul. Arkońska 17,

i) Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 20, ul. Gojawiczyńskiej 10.

 

II. 28 boisk w ramach programu pn. "Program budowy i modernizacji boisk: 

a) II LO w Gdańsku, ul. Pestalozziego,

b) Szkoła Podstawowa nr 14, ul. Kartuska 128 a,

c) Szkoła Podstawowa nr 15, ul. Smoluchowskiego 13,

d) Szkoła Podstawowa nr 62, ul. Kępna,

e) Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego nr 1, ul. Tęczowa 6 (kompleks 2 boisk),

f) Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 25, ul. Boguckiego 44,

g) przy Szkole Podstawowej nr 85 przy ul. Stolema 59 na Jasieniu (kompleks 3 boisk),

h) SP 16, ul. Ubocze 3 (kompleks 3 boisk),

i) VIII LO, ul. Kartuska 128,

j) SP 50, ul. Grobla IV 8,

k)I LO, ul. Wały Piastowskie 6 (kompleks 2 boisk),

l) Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 13, ul.Startowa 9 (kompleks 2 boisk),

ł) SP 44, ul. Jagiellońska 24 (kompleks 2 boisk),

m) SP 76, ul. Jagiellońska 14 (kompleks 2 boisk),

n) Gimnazjum nr 12, ul. Wrzeszczańska 29 (kompleks 2 boisk),

o) Centrum Kształcenia Zawodowego i Gimnazjalnego nr 2, ul. Smoleńska 6/8,

p) Państwowe Szkoły Budownictwa, Al. Grunwaldzka 238,

r) Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Stryjewskiego 28 – ze środków Miasta zrealizowano wykonanie dokumentacji; realizacja boiska finansowana przez Fundację Gdańską.

 

III. 10 boisk typu ORLIK - po dwa boiska w szkołach:

a) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, ul. Na stoku 31a

b) Gimnazjum nr 29, ul Beethovena 20                                                                                                                              

 c) Gimnazjum nr 25, ul. Kościuszki   8b

d) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6, ul. Głęboka 11

e) Gimnazjum nr 33. ul. Wodnika 57

 

Miasto Gdańsk przeznacza bardzo dużo środków budżetowych na infrastrukturę sportowo - rekreacyjną. Gmina sfinansowała i pozyskała  wsparcie finansowe w latach 2006 – 2013 na pięćdziesiąt dwa boiska. Nadal planowane są kolejne inwestycję w infrastrukturę rekreacyjno – sportową. Skala inwestycji w infrastrukturę sportową dla dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej jest niespotykana, dzięki czemu w znaczący sposób nastąpił wzrost dostępności i podwyższenie jakości kształcenia  i edukacji sportowej.

W roku 2014 Miasto Gdańsk przystąpiło do realizacji 15 boisk. Powstałe boiska będą pełniły funkcje boisk przyszkolnych i boisk ogólnodostępnych. Dostępność boisk regulowana jest  przez ich administratorów. W przypadku boisk przyszkolnych zarządcą jest placówka przy, której znajduje się obiekt. Placówki oświatowe za korzystanie z boisk mogą pobierać opłaty zgodnie z Zarządzeniem nr 1534/13 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 22 listopada 2013 roku ws. ustalania opłat za korzystanie z niektórych obiektów sportowo-rekreacyjnych szkół i placówek oświatowych – jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Gdańska. Natomiast w przypadku boisk zwanych ogólnodostępnymi zarządcą jest MOSiR lub GOKF, który sposób korzystania z boisk może określać swoim regulaminem,

 

BOSIKA ZAPLANOWANE DO REALIZACJI W ROKU 2014

Budowa boisk przyszkolnych:

1.        Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 24, ul. Leśna Góra 2

2.        Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6, ul. Hoene 6

3.        Szkoła Podstawowa nr 60, ul. Chłopska 64

4.        Pomorskie Szkoły Rzemiosł, ul. Sobieskiego 90

5.         Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, ul. Smoleńska 6/8

6.        Szkoła Podstawowa nr 45, ul. Matki Polki 3a

7.        Szkoła Podstawowa nr 81, ul. Siedleckiego 14

8.        Szkoła Podstawowa nr 69, ul. Zielony Trójkąt 1-2

9.        Gimnazjum nr 11, ul. Kłosowa 3

10.    V Liceum Ogólnokształcące, ul. Liczmańskiego 25

Budowa boisk ogólnodostępnych:

a)      Realizowane ze środków Miasta oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki

11.    Boisko piłkarskie w dzielnicy Zaspa przy ul. Meissnera w Gdańsku – realizacja rozpocznie się w roku 2014, planowane zakończenie rok 2015.

b)       Realizowane w ramach budżetu obywatelskiego

12.     Boisko piłkarskie przy ul. Startowej 9 w Gdańsku

13.     Boisko dla osiedli rejonu Piecki Migowo

14.     Przyszkolne boisko przy Szkole Podstawowej nr 27, ul. Srebrniki 8/10

15.     Boisko na terenach zielonych wąwozu przy zbiorniku wodnym Gdańsk Madalińskiego

 

BOISKA - OPRACOWANIE DOKUMENTACJI PROJEKTOWEJ W ROKU 2014

Boiska przyszkolne

16.    Zespół Szkół Morskich, ul. Wyzwolenia 8

17.    Szkoła Podstawowa nr 47, ul. Reformacka 18

18.    Szkoła Podstawowa nr 65, ul. Śluza 6

19.    Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 21, ul. Marusarzówny 10

20.    Zespół Szkół Łączności, ul. Podwale Staromiejskie 51/52

21.    III Liceum Ogólnokształcące, ul. Topolowa 7

22.    Zespół Szkół Specjalnych nr 1, ul. Batorego 26

23.    Szkoła Podstawowa nr 59, ul. Modra 2

Boiska ogólnodostępne

24.    Boisko piłkarskie przy ul. Kościerskiej – Na administratora planowanego boiska wybrano MOSiR. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest w trakcie procedowania zmian, które umożliwią realizację boiska we wskazanej lokalizacji. Trwają prace przygotowawcze do przystąpienie do opracowania dokumentacji projektowej na przedmiotowy obiekt. Planowany termin wykonania dokumentacji koniec 2014 roku.

25.    Boisko wielofunkcyjne przy ul. Suchej 29

26.    Boisko osiedlowe Pięć Wzgórz, ul. K. Porębskiego

BOISKA UMIESZCZONE W BAZIE PRIORYTETÓW INWESTYCYJNYCH:

27.    Kompleks boisk przyszkolnych przy SP 57, ul. Aksamitna

 

Budowa przyszkolnych hal sportowych

×

 

 

 

Początek tej kadencji poświeciliśmy głównie na analizę i poszukiwanie najlepszej formuły budowy pneumatycznych hal sportowych. Jak dotąd, udało się nam zbudować dwie hale przyszkolne tego typu: przy ZSBO przy Hallera – w 2011 roku oraz przy VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Siennickiej (otwarta w styczniu 2012). Doświadczenia z ich budowy powinny zostać wykorzystane w kolejnych projektach.

 

Budowa 40 nowych placów zabaw

×

 

 

 

Przez ostatnie Miasto wybudowało 42  nowe  place  zabaw w latach 2010-2012.Powstają one w ramach dwóch programów:

 

1) W ramach ogłaszanego konkursu na „Utworzenie małego placu zabaw na terenie Miasta Gdańska”  zaczęliśmy budować place zabaw wspólnie z organizacjami pozarządowymi, które zarówno nadzorują ich budowę oraz dbają o nie po oddaniu placów do eksploatacji. W ten sposób powstało łącznie 30 placów zabaw w latach 2010-2012 tj: w grudniu 2010 roku powstało w ten sposób 11 placów zabaw, a w 2011 roku kolejnych dziewięć, a  w 2012r  tez dziesięć  placów zabaw. Następnie w grudniu  2013r   zostaną wybudowane   kolejne   dziesięć  placów zabaw . Planujemy także wiosną 2014r   ogłosić  kolejny konkurs na budowę następnych  10 placów zabaw.

 

2) W ramach programu „Radosna szkoła” funkcjonuje w Gdańsku przy szkołach 12 placów zabaw zrealizowanych w latach 2010-2012r (w połowie finansowanych z programu, w połowie z funduszy miasta). W IV kwartale 2013r.  wykonanych zostanie kolejnych pięć szkolnych placów zabaw. Planujemy także  roku 2014r.  realizację 7 małych szkolnych placów zabaw.

 

 

Kontynuacja Gdańskiego Programu Edukacji Morskiej

×

 

 

 

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od maja 2010 roku na zlecenie prezydenta Miasta Gdańska. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, ambasador Miasta Gdańska ds. morskich. Sponsorami Programu są: Ferrero Polska-sponsor akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.

 

Celami PEM są:

1. budowanie tożsamości lokalnej poprzez przybliżenie i popularyzację wśród młodych mieszkańców Gdańska morskiej tradycji i dziedzictwa ich miasta,

2. upowszechnienie żeglarstwa jako formy aktywnego spędzania czasu wolnego, propagowanie aktywności fizycznej, sportu i zdrowego stylu życia

3. wzrost wrażliwości ekologicznej i zaszczepienie poczucia odpowiedzialności za środowisko,

4. krzewienie zasad bezpiecznego spędzania czasu nad wodą i na wodzie.

 

W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii, biologii i ekologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Istotny element PEM stanowi coroczny ogólnopolski konkurs ekologiczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W 2014 roku nagrodą w konkursie był wakacyjny rejs laureatów na pokładzie żaglowca STS Generał Zaruski.

Wykonawca popularyzuje PEM poprzez: organizację uroczystego otwarcia i zakończenia każdej edycji programu, prowadzenie strony internetowej oraz profilu programu na portalu społecznościowym, regularną dystrybucję informacji prasowych, rejsy z udziałem mediów, udział w wydarzeniach związanych z żeglarstwem, np. Baltic Sail Gdańsk czy regaty Żeglarski Puchar Trójmiasta.

 

Dane statystyczne (stan na 10.09.2014)

·        ilość gimnazjalistów, którzy wzięli udział w rejsach: 14109 uczestników

·        ilość przepłyniętych mil morskich: 31.000 mil morskich

·        ilość ogólnopolskich konkursów ekologicznych:4 konkursy

 

Wykonawcą programu na lata 2014-2016 jest Fundacja Gdańska, wyłoniona w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. W tym okresie PEM jest rozszerzany o dodatkowe działania i wydarzenia, tematycznie związane z żeglarstwem, ekologią, aktywnym wypoczynkiem oraz zdrowym trybem życia, w tym Klub Edukacji Morskiej, jednodniowe pikniki żeglarskie, rejs dla wychowanków placówki opiekuńczo-wychowawczej, rejsy dla rodzin z dziećmi, udział w ogólnopolskich akcjach (np. koalicji Rok Szkoły w Ruchu Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2013/2014).

 

W celu realizacji podsumowania dotychczasowych osiągnięć PEMwG  do szkół ponadgimnazjalnych w Gdańsku  wysłane zostały pod koniec sierpnia 2014 r.  ankiety, służące pozyskaniu ocen i opinii o projekcie od gimnazjalistów, którzy uczestniczyli w rejsie dla I klasy gimnazjum w trzech pierwszych edycjach programu. Po opracowaniu danych powstanie wartościowy materiał ewaluacyjny, który z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju programu.

 

Zapewnienie miejsc w przedszkolach dla wszystkich gdańskich dzieci

 

×

 

 

We wrześniu 2011 uruchomiono przedszkole modułowe dla 100 dzieci (przy ul. Anny Jagiellonki w dzielnicy Gdańsk-Południe) oraz oddziały przedszkolne w placówce „Olimpijczyk", w której znajduje się przedszkole oraz szkoła podstawowa z klasami I-III.

 

W roku 2012 r. otwarto kolejne przedszkole modułowe przy ul. Człuchowskiej 4 zaadaptowane na realizację rocznego przygotowania przedszkolnego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 12, oraz uruchomiono kolejne przedszkola niepubliczne.

 

We wrześniu 2013 r. oddano do użytku czterooddziałowe przedszkole modułowe przy ul. Dulina 4 zaadaptowane na realizację rocznego przygotowania przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 86.

 

Obecnie w Gdańsku funkcjonuje 58 przedszkoli publicznych, 77 przedszkoli niepublicznych i 39 punktów przedszkolnych – w których przebywa łącznie 12 385 dzieci. Liczba miejsc w przedszkolach i w punktach przedszkolnych 12 072.

 

W 2014 r. będzie w Gdańsku około:

- 4634 trzylatków,

- 4940 czterolatków oraz

- 5068 pięciolatków,

łącznie 14 642 młodych gdańszczan. W przedszkolach mamy natomiast 12 072 miejsc (w tym 5619 w publicznych, 5433 w niepublicznych) i 4459 w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

 

 

Budowa szkoły podstawowej w Kokoszkach

×

 

 

 

W tym roku zakończone zostały prace projektowe. Przetarg na wybudowanie szkoły przy ul. Azaliowej w Gdańsku Kokoszkach został ogłoszony 30 października 2012 r.

Przetarg obejmuował budowę szkoły dla 624 dzieci o pomieszczeniach do nauki wraz z basenem, w tym:

·      budynek szkolny z 24 oddziałami szkolnymi ( 22 sale lekcyjne dla klas I-VI i 2 sale lekcyjne dla oddziałów przedszkolnych tzw. „zerówek”) z wydzieloną biblioteką środowiskową z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy oraz stołówką z zapleczem kuchennym przystosowanym do żywienia cateringowego,

·      budynek sali gimnastycznej ,

·      pomieszczenia: administracyjne, kulturalno-socjalne, gospodarcze, magazynowe, techniczno-instalacyjne,

·      6-cio torowy basen ogólnodostępny (poza godzinami zarezerwowanymi przez szkołę),

·      kompleks boisk sportowych z nawierzchniami sztucznymi,

Budowa szkoły rozpoczęła się dnia 22 marca 2013 r. – wprowadzenie Wykonawcy na plac budowy. Zakończono 1 etap, który obejmuje budynek dydaktyczny, budynek sali gimnastycznej w sierpniu 2014 r.

Publiczna, rejonowa, bezpłatna, nowoczesna. Otwarta na środowisko lokalne – taka jest Pozytywna Szkoła Podstawowa przy ulicy Azaliowej w Gdańsku, w której 1 września 2014 r. rozpoczęło naukę po raz pierwszy ponad 700 dzieci. To nowa placówka edukacyjna Gdańska, wybudowana przez Gminę Miasto Gdańsk ponad 36 milionów złotych. Placówka prowadzona jest przez ZS im. Macieja Płażyńskiego sp. z o.o. z Pucka, w partnerstwie z Fundacją Pozytywne Inicjatywy, Polską Akcją Humanitarną oraz Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Operatora wyłoniono w drodze konkursu. Umowa została podpisana na 6 lat.

 

Nowy gmach ma 12 tys. m. kw., 24 sale lekcyjne, bibliotekę, świetlicę, aulę, węzły sanitarne i pokój nauczycielski. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w panele akustyczne tłumiące hałas. Gotowa jest już sala gimnastyczna ze ścianką wspinaczkową. W drugim etapie budowy, który potrwa do przyszłego roku, zaplanowano basen, kompleks boisk i plac zabaw.

 

Uczniowie nowej szkoły mają do swojej dyspozycji bibliotekę z czytelnią, dostępną także dla mieszkańców Kokoszek. Na terenie szkoły będzie funkcjonować stołówka. Szkoła, oprócz nowoczesnych sal i pracowni, posiada imponujące zaplecze sportowe. Obok budynku znajduje się świetnie wyposażona sala gimnastyczna. W następnym roku do użytku oddany zostanie 25-metrowy basen z sześcioma torami do pływania. Przy szkole będą również dwa boiska: jedno piłkarskie, drugie wielofunkcyjne, przeznaczone do gry m.in. w koszykówkę, siatkówkę czy tenisa.

 

Oferta nauczania przewiduje m.in., dwujęzyczną klasę w każdym roczniku. Już w najmłodszych klasach (1-3) informatyki i wychowania fizycznego będą uczyć nauczyciele tych przedmiotów. Atutem szkoły ma być szczególny nacisk położony na edukację techniczno-informatyczną i globalną. Wartością oferty są partnerzy przedsięwzięcia. ZS im. Macieja Płażyńskiego zapewni odpowiedni poziom edukacyjny i skoordynuje działania. PSSE zapewni kształcenie naukowo-techniczno-informatyczne. Działająca w wielu regionach świata Polska Akcja Humanitarna dysponuje natomiast wykwalifikowaną kadrą trenerów edukacji globalnej. Opuszczający szkołę absolwenci mają być zgodnie z założeniami projektu kreatywni, samodzielni w myśleniu i wrażliwi społecznie.

Zakończenie 2 etapu, który obejmuje budowę basenu oraz infrastrukturę sportową planowane jest na 31.07.2015 r.

 

Kontynuacja programu stypendialnego dla uczniów i studentów

×

 

 

 

Co roku na stypendia dla uczniów gdańskich szkół wydajemy ponad milion złotych. W tym roku stypendia miejskie otrzymało ponad 696 najzdolniejszych uczniów i 48 studentów. W tym, dzięki wsparciu miasta 28 gdańszczan studiuje obecnie na  najbardziej renomowanych uczelniach na świecie. Pozwala im na to jedyne w Polsce stypendium im. Gabriela Fahrenheita.

 

Ponadto 16 studentów otrzymało roczne stypendia naukowe a 4 stypendia jednorazowe za wybitne osiągnięcia naukowe.

 

Program stypendialny co roku kosztuje ponad 1 mln zł.

 

Wprowadzenie Karty Dużej Rodziny – darmowy transport publiczny dla rodzin wielodzietnych

×

 

 

 

Karta Dużej Gdańskiej Rodziny wydawana jest w ramach Programu „Duża Gdańska Rodzina” realizowanego na podstawie Uchwały Nr L III/1543/10 Rady Miasta Gdańska  z dnia 28 października 2010 r.

 

Program skierowany jest do rodzin wielodzietnych. Wprowadzając program Miasto Gdańsk kierowało się potrzebą solidarności z rodzinami, które podjęły trud i odpowiedzialność wychowania liczniejszego potomstwa, promowania modelu rodziny wielodzietnej

i pozytywnego jej wizerunku, zwiększania szans rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży wychowującej się w rodzinach wielodzietnych oraz potrzebą budowania przychylnego klimatu lokalnego o rozwojowym znaczeniu rodziny.

 

W celu wspierania rodzin wielodzietnych i promocji wielodzietności Miasto Gdańsk podjęło współpracę  z podmiotami publicznymi i prywatnymi w zakresie zwiększenia dostępu gdańskich rodzin wielodzietnych do oferty kulturalnej, sportowej, edukacyjnej i rekreacyjnej.

 

Cenną inicjatywą przedsięwzięcia jest współpraca sektora publicznego i niepublicznego na rzecz mieszkańców Miasta.

 

Karta Dużej Gdańskiej Rodziny wydawana jest na podstawie:

Zarządzenia Nr 2008/10 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu wydawania, korzystania oraz określenia wzoru Karty Dużej Rodziny.

 

Zasady Przyznawania  Karty

·        Karta Dużej Rodziny przysługuje gdańskim rodzinom wielodzietnym, tj. mającym na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 26 roku życia w przypadku osób uczących się i studiujących.

·        W Gdańsku o przyznanie Karty może ubiegać się również rodzina zastępcza i rodzinne domy dziecka, w których jest troje i więcej dzieci.

·        Karta  Dużej Rodziny przyznawana jest niezależnie od dochodu rodziny. Kartę otrzymuje każdy członek rodziny wielodzietnej, po złożeniu stosownego wniosku we wskazanych Punktach Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

 

Liczba  gdańskich rodzin i dzieci, które posiadają uprawnienia do Karty Dużej Rodziny

 

W Gdańsku zamieszkuje 6755   rodzin wielodzietnych, Na podstawie złożonych wniosków przyznano Karty Dużej Rodziny dla ponad 4.500 rodzinom wielodzietnym zamieszkałym w Gdańsku ( co stanowi 67%  gdańskich rodzin  wielodzietnych).

Ogółem z kart korzysta 21 430osób z czego:

– 8 083 to osoby dorosłe,

– 13  347 to dzieci.

 

Karta Dużej Rodziny jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do korzystania z ulg i zwolnień, które zawarte są  w katalogu ulg i zwolnień.

 

Karta Dużej Rodziny uprawnia do:

·        Bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską organizowaną przez Zarząd Transportu  Miejskiego w Gdańsku.

·        Bezpłatnego wstępu do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego „Wybrzeże” w Gdańsku – Oliwie ul. Karwieńska 3, w wyznaczonych dniach miesiąca.

·        Bezpłatnego wstępu za okazaniem Karty na Lodowisko Miejskie na Placu Zebrań Ludowych, w wyznaczonych dniach miesiąca

·        Ulgi w opłatach za pobyt dziecka w żłobku ( Gdańskiego Zespołu Żłobków) do 10 godzin w wysokości 3 % przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok kalendarzowy na dziecko z rodziny wielodzietnej. W sytuacji, gdy z usług żłobka korzysta jednocześnie dwoje dzieci, opłata pobytowa za drugie dziecko wynosi 50% stawki opłaty podstawowej. ( Uchwała Nr XIV/217/11 Rady Miasta Gdańska z dnia 30 czerwca 2011 r.)

·        20% rabatu na bilety indywidualne w soboty i niedziele do Miejskiego Teatru „Miniatura” w Gdańsku - Wrzeszczu  ul. Grunwaldzka 16.

·        Bezpłatnego wstępu na wystawę „Energia, Niebo i Słońce” dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - w każdą ostatnią sobotę miesiąca za okazaniem Karty wCentrum Hewelianum – Kaponiera Południowa, PKFM „Twierdza Gdańsk” ul. Gradowa 6.

·        Biletu dla całej rodziny w kwocie 1 zł, w oddziałach Muzeum Narodowego w Gdańsku: Oddział Sztuki Dawnej ul. Toruńska 1, Oddział Sztuki Nowoczesnej ul. Cystersów 18, Oddział Etnografii ul. Cystersów 19, Oddział Zielona Brama ul. Długi Targ 24 (wystawy czasowe) i Oddział Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Bilet obowiązuje odrębnie do każdego oddziału Muzeum.

·        Biletu dla całej rodziny w kwocie 2 zł na wystawę „Drogi do Wolności”, Europejskie Centrum Solidarności, ul. Wały Piastowskie 24, przez cały tydzień za wyjątkiem poniedziałku.

·        Biletu dla całej rodziny w kwocie 20 zł do  Muzeum Archeologicznego  w Gdańsku, Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew” , ul. Chmielna  53 oraz Muzeum Archeologicznego przy ul. Mariackiej 25/26 – dodatkowo wstęp na wieżę bezpłatny.

·        Do 30% zniżki na wszystkie przedstawienia za wyjątkiem premier oraz imprez i koncertów  specjalnych w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Aleja Zwycięstwa  15.

 

Ponadto zniżki udzielane przez podmioty gospodarcze, które na podstawie Porozumienia zawartego z Miastem Gdańsk stały się uczestnikami Programu.

 

Program realizowany jest przez pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie  Gdańsku we współpracy Związku Dużych Rodzin „3 Plus”.

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku przyjmuje wnioski, weryfikuje je, wydaje Karty Dużej Rodziny.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie  Gdańsku pozyskuje uczestników, przygotowuje Porozumienia, przekazuje uczestnikom podpisane Porozumienia i podziękowania, przygotowuje katalog ulg i zwolnień, informuje uczestników o  festynach rodzinnych i konferencjach.

Urząd Miejski w Gdańsku podejmuje działania promujące inicjatywy uczestników, przygotowuje podziękowania, organizuje spotkania Prezydenta z uczestnikami Karty Dużej Rodziny.

 

Zainicjowanie programu profilaktyki chorób cywilizacyjnych w szkołach

×

 

 

 

Pionierski w skali kraju program profilaktyczny polegający na zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym ruszył we wrześniu 2011 roku we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

 

Element skierowany do środowiska szkolnego ma za zadanie wywołanie zmiany w nastawieniu nauczycieli do problemu nadwagi i otyłości a także dokonania zmian w jadłospisach stołówek, zmian w programach nauczania W-F, a także dokonania zmiany produktów sprzedawanych w sklepikach czy automatach na terenie szkół.

 

Dotychczas przeprowadzone w Gdańsku działania, realizowane w latach 2011-2013 pozwoliły na zbudowanie kompleksowego systemu wsparcia dla dzieci z nadwagą i otyłością zarówno na poziomie rodzinnym – poprzez przeprowadzenie kompleksowych interwencji edukacyjnych wśród rodziców, a także na poziomie szkolnym, poprzez wdrażanie szkolnych polityk zdrowotnych. Prowadzony projekt był pierwszym w Polsce tak kompleksowym programem skierowanym na problem nadwagi i otyłości dzieci i młodzieży.

 

W etapie przesiewowym udało się przebadać ponad 18 tysięcy dzieci. Do dalszego leczenia zakwalifikowano 2798 dzieci. Ponad 370 młodych pacjentów ukończyło już udział w programie. Roczny program opieki w ramach Programu pozwolił uzyskać u pacjentów średni spadek masy ciała o 4 centyle BMI. Poprawie ulegają również inne parametry opisujące stan zdrowia oraz kondycję organizmu. Zaobserwowano obniżenie odsetka tkanki tłuszczowej oraz przyrost masy mięśniowej mierzonego metodą bioimpedancji. Zaobserwowano poprawę sposobu odżywiania, większą aktywność fizyczną, chętniejszy udział w różnego rodzaju formach aktywności ruchowej.

 

Wsparciem otoczeni zostali także rodzice dzieci zakwalifikowanych do udziału w Programie. Udział w ośmiogodzinnych warsztatach wzięło 858 rodziców i opiekunów. Warsztaty poruszają tematykę z zakresu problematyki nadwagi i otyłości, koniecznych do wprowadzenia zmian, metod oraz sposobów wdrażania zmian w środowisku rodzinnym. Warsztaty w znacznym stopniu podnoszą świadomość rodziców. Systematyzują wiedzę i poglądy opiekunów a tym samym przekładają się na wyniki osiągane przez ich dzieci.

 

Program współpracuje również z Gdańskim Ośrodkiem Kultury Fizycznej. GOKF organizuje dla podopiecznych Programu specjalne grupy, gdzie dzieci i młodzież mogą ćwiczyć czując się swobodnie i nieskrępowanie. Poziom trudności oraz intensywność ćwiczeń dostosowane są do możliwości dzieci z nadmiarem masy ciała.

Przygotowanie środowiska szkolnego do tworzenia warunków do rozwoju i funkcjonowania w zdrowiu młodych gdańszczan odbywa się wielopłaszczyznowo.

 

We wszystkich gdańskich szkołach podstawowych i gimnazjach przeprowadzono audyt oraz powołano zespoły ds. budowania polityki zdrowotnej szkoły HEPS (Healthy Eating and Physical Activity in Schools). Każda z placówek po dokonanej diagnozie  otrzymała rekomendacje oraz rozpoczęła planowanie działań. Przeszkolono 324 nauczycieli z zakresu wdrażania polityki wg HEPS. Dodatkowo 990 nauczycieli uczestniczyło w szkoleniach z zakresu problemu cukrzycy dzieci.

 

Dzięki współpracy ze specjalnie przeszkolonymi studentami dietetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego udało się przeszkolić 2408 uczniów III klas szkół podstawowych z zakresu zasad prawidłowego żywienia.

 

W okresie wakacyjnym lipiec-sierpień 2013, przy wykorzystaniu środków Agencji Rynku Rolnego przeprowadzono cykl praktycznych warsztatów dla pracowników gdańskich stołówek szkolnych. Łącznie udało się przeszkolić 160 kucharzy oraz intendentów.

 

Podczas IV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, który odbył się w Zawierciu w dniach 12 – 14 września, praca przedstawiająca „Program 6-10-14 dla Zdrowia” jako modelowe rozwiązanie systemowych działań w profilaktyce i leczeniu nadwagi i otyłości dzieci” zdobyła pierwszą nagrodę w sesji poświęconej otyłości wieku rozwojowego.  Autorami pracy są Michał Brzeziński (Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci GUM-ed, Program „6-10-14 dla Zdrowia”), Marek Jankowski (Program „6-10-14 dla Zdrowia, Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka) Aleksandra Niedzielska (Program „6-10-14 dla Zdrowia, Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka), Agnieszka Danielewicz (Program „6-10-14 dla Zdrowia”, Instytut Żywienia i Rozwoju Eligo) oraz Paulina Czarnecka (Program  „6-10-14 dla Zdrowia”, Studium Doktoranckie GUM-ed).

 

Innowacyjność Programu „6-10-14 dla Zdrowia” uznana została również przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Otyłością – EASO (The European Association for the Study of Obesity).  Certyfikacja  EASO nadaje UCK oraz Programowi „6-10-14 dla Zdrowia” prestiżowy tytuł Centrum Leczenia Otyłości. Jest certyfikatem potwierdzającym efektywność kliniczną oraz jakoś prowadzonej interwencji.

 

Europejskie Towarzystwo Badań nad otyłością stawia za cel przenoszenia wiedzy oraz metod z obszaru nauki do praktycznego ich wykorzystania. Promuje wielodyscyplinarne podejście do zwalczania nadwagi i otyłości, upowszechnia wiedzę o konsekwencjach nadmiaru masy ciała oraz promuje zachowania prozdrowotne.

 

Certyfikat EASO jest potwierdzeniem słuszności przyjętych rozwiązań. Mobilizuje również do dalszych działań. Tym samym Uniwersyteckie Centrum Kliniczne oraz Program „6-10-14 dla Zdrowia” dołączyli do elitarnego grona 33 najlepszych ośrodków w Europie zajmujących się problemem nadwagi i otyłości. UCK jest drugim w Polsce certyfikowanym Centrum Leczenia Otyłości EASO wśród dzieci.

 

„6-10-14 dla Zdrowia” w liczbach:

 

W ramach jego realizacji:

·        Przebadano 18162 dzieci

·        Program ZŻTDz  (OPZiSDz) dzieci 6letnie     - 7448    

·        Program ZU (OPZiSDz) dzieci 9-11 letnie      - 6720    

·        Przesiew Gim.  (UCK) dzieci 14letnie              - 3994

·        Do programu włączono  2798 dzieci

·        Aktualnie w trakcie interwencji znajduje się  1160 pacjentów

·        Interwencje zakończyło  377

·        Przeszkolono 858 rodziców w ramach warsztatów „Podaruj dziecku zdrowie”

·        Przeszkolono 324 nauczycieli z zakresu polityki HEPS

·        Zbudowano i poddano ewaluacji 86 szkolnych polityk zdrowotnych

·        Przeszkolono 990 nauczycieli z zakresu problemu cukrzycy u dzieci

·        Przeszkolono 2408 uczniów III klas szkół podstawowych na temat zasad prawidłowego odżywiania. Łącznie przeprowadzono 2900 interwencji. (Interwencja to spotkanie z 4 specjalistami: lekarzem, dietetykiem, specjalistą aktywności fizycznej oraz z psychologiem).

·        2011 roku – 78 interwencji

·        2012 roku – 1280 interwencji

·        2013 roku – 1542 interwencji

Koszty realizacji: po ok. 1 mln zł rocznie.

 

Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów do 2015 roku

 

×

 

 

25 lipca 2014 zakończyła się odbudowa nabrzeży północnego cypla Wyspy Spichrzów i realizacja odraz wzbudziła zachwyt wśród mieszkańców Gdańska oraz turystów, którzy jako pierwsi skorzystali z okazji wyjątkowego spaceru.

 

Modernizacje nabrzeży Wyspy wykonano w ramach projektu „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap II – przebudowa szlaku wodnego na Motławie”. Koszt projektu 27,9 mln zł, a dofinansowanie z UE 18,2 mln zł. Wykonawcą robót była firma Energopol Szczecin, a instytucją nadzorującą Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Inwestycja obejmowała dwa etapy: modernizację nabrzeża IX i X.

 

Nabrzeże IX

Nabrzeże IX jest odcinkiem wzdłuż zachodniego brzegu Wyspy Spichrzów od Mostu Zielonego do północnego cypla wyspy, składającym się z 13 sekcji o długości 258,65 m. W ramach modernizacji wykonano nabrzeże na dwóch poziomach. Drewniany ciąg pieszy na konstrukcji płyty pomostu nabrzeża na wysokości ponad 2,5 m n.p.m., oraz dwa lokalne obniżenia pomostu na wysokości 1,24 m n.p.m. Dodatkowo od strony ul. Stągiewnej powstały schody z platformą dla niepełnosprawnych mocowaną do balustrady.

 

Nabrzeże X

Nabrzeże X jest kontynuacją odcinka IX wzdłuż brzegu Wyspy Spichrzów od północnego cypla wyspy do Mostu Stągiewnego. Składa się ono z 23 sekcji o łącznej długości 325,64 m. Ciąg spacerowy utwardzono tam kostką granitową.

 

Oprócz tego zmodernizowane nabrzeża zyskały: odbojnice, drabinki wyjściowe, sprzęt ratowniczy, barierki ochronne, pomost drewniany oraz elementy ozdobne i pachoły cumownicze. Wzdłuż nabrzeży wykonano oświetlenie i ustawiono ławki. Powstała także kanalizacja teletechniczna dla potrzeb monitoringu.

Koszt 30 mln zł.

 

 

Poprawa estetyki miasta

×

 

 

 

Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 29.08.2011 r. w Wydziale Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków powołany został Referat ds. Estetyzacji Miasta. Następnie w wyniku przeprowadzonego konkursu w listopadzie wyłoniono nowego kierownika referatu.

 

Działania na rzecz estetyzacji przestrzeni publicznej rozpoczęły się od rozwiązania problemu samowolnego umieszczania reklam na miejskich nieruchomościach a także opracowania zasad lokalizacji nośników reklamy oraz informacji wizualnej w przestrzeni miejskiej, mających obowiązywać na nieruchomościach, którymi zarządza Prezydent Miasta Gdańska. Ustanowiona została procedura, w oparciu o którą specjalny zespół urzędników usunął z terenów miejskich przeszło 100 obiektów, głównie reklam mobilnych. Działania te prowadzone są w sposób ciągły a ich efektem jest znaczne zmniejszenie liczby nielegalnych, mobilnych reklam. Opracowane zostały zasady lokalizacji reklam oraz informacji wizualnej w przestrzeni miejskiej, które stanowią podstawę dla trwających działań mających na celu uporządkowanie nośników na nieruchomościach gminnych. Rozpoczęło się wdrażanie Systemu Informacji Wizualnej, który umożliwia przedsiębiorcom wskazanie miejsca swojej działalności bez szkody dla ładu wizualnego w mieście.

 

Prowadzona jest ponadto weryfikacja legalności reklam na nieruchomościach prywatnych, w tym szczególnie destrukcyjnych dla wizerunku miasta siatek wielkoformatowych, a także banerów i szyldów na obszarze historycznego Śródmieścia i Oliwy. Wiele takich elementów stanowi samowole budowlane i dokumentacja w tych sprawach przekazywana jest do nadzoru budowlanego. Właściciele wzywani są także do dobrowolnego usunięcia samowoli, co w wielu przypadkach przynosi pozytywny efekt.

 

Na estetykę miasta wpływają nie tylko reklamy. Referat Estetyzacji Miasta opracował także zasady zagospodarowania przestrzeni publicznej (w zakresie obiektów małej architektury, nawierzchni, kiosków, obiektów drobnego handlu, usług i gastronomii, obiektów o charakterze kulturalnym i sportowym oraz kolorystyki fasad i budowli inżynierskich). W opracowywanych projektach dla przestrzeni publicznych szczególna uwaga zwracana jest na jakość elementów małej architektury. W oparciu o konkurs architektoniczny, opracowany został katalog mebli miejskich, na podstawie którego realizowane są już pierwsze projekty zagospodarowania przestrzeni.

 

Podejmujemy działania na rzecz podniesienia poziomu estetycznego remontów elewacji budynków. Poza prowadzonym od kilku lat konkursem na najlepszy remont, opracowano także, przy współpracy z jednostkami pomocniczymi i za akceptacją wspólnot mieszkaniowych masterplany kolorystyczne dla znacznego obszaru Siedlec oraz Dolnego Wrzeszcza, a także przeprowadzono szereg spotkań edukacyjno - warsztatowych. Na bazie zdobytych doświadczeń oraz oczekiwań mieszkańców, opracowywany jest przewodnik dobrych praktyk remontowych dla wszystkich mieszkańców Gdańska.

 

Kontynuacja iluminacji zabytków

×

 

 

 

W grudniu 2010 roku zainstalowaliśmy oświetlenie iluminacyjne Kościoła p.w. św. Jadwigi w Nowym Porcie. W 2011 roku oświetlony został natomiast Kościół p.w. św. Jakuba przy ul. Łagiewniki.

W 2013 r. wykonana została iluminacja dawnych spichlerzy na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa na iluminację kościoła św. Bartłomieja.

W rezultacie, efektownie oświetlonych jest już 72 zabytkowych obiektów w Gdańsku.

Dzięki niemu -w nowym świetle, ujrzą już niedługo gdańszczanie kościół Świętego Bartłomieja (ul. Zaułek św. Bartłomieja 1).

 

Prace zakończyć się mają bowiem do 10 grudnia. Iluminacja Św. Bartłomieja to kolejny etap upiększania Miasta. Wcześniej, w 2014 r. wykonany został II (końcowy) etap iluminacji dawnych spichlerzy na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. W 2013 r. wykonany został I etap iluminacji spichlerzy.

W 2011 roku oświetlony został Kościół p.w. św. Jakuba przy ul. Łagiewniki. A w grudniu 2010 roku zainstalowane zostało oświetlenie iluminacyjne Kościoła p.w. św. Jadwigi w Nowym Porcie.

 

Łącznie w Gdańsku ziluminowane są już 72 zabytkowe obiekty.

 

Pierwsze obiekty (na ulicach Długiej i Długim Targu) iluminowano w Gdańsku pod koniec lat 60-tych stosując projektory produkcji Węgierskiej VBKM o mocach 1000W i 2000W. Wtedy, do każdego z rozwiązań dochodzono metodą prób i błędów – nie było bowiem gotowego ‘przepisu’ na iluminację miejską. Pracownicy (jeszcze wtedy) Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów wyposażeni w radiotelefony uczestniczyli w procesie iluminowania miasta, a lokalizacja i ustawienie projektorów następowało wyłącznie wg subiektywnej oceny optycznej projektanta (z ulicy wydawał polecenia osobom przebywającym na dachach budynków). W latach 80-tych iluminacja zabytków popadła w ‘niełaskę’ ze względu na mocno ograniczone możliwości finansowe.

Do tematu powrócono w roku 1995 (doceniając wizualny efekt jaki przynosi iluminacja zabytków). W kolejnych latach zmodernizowano istniejące już iluminacje, wymieniając przede wszystkim przestarzałe energochłonne projektory na projektory energooszczędne nowej generacji.

Od roku 2000 nastąpił dynamiczny wzrost ilości iluminowanych obiektów. Postęp technologiczny spowodował, że moce wykorzystywanych do iluminacji projektorów spadły do 35-250 W, a nowoczesne oprawy LED-owe dają pożądany efekt iluminacji już przy mocy 10 W.

Na chwilę obecną roczny koszt utrzymania iluminacji w Mieście, to ok. 900 tysięcy złotych.

 

Rewaloryzacja ulic Głównego i Starego Miasta  

×

 

 

 

Do tej pory przywróciliśmy brukowaną nawierzchnię na 15 ulicach Głównego i Starego Miasta.

 

W 2011 roku ułożony został chodnik pomiędzy ulicami Rajską i Wodopój, w 2012 roku zakończyliśmy natomiast przebudowę ul. Ołowianka oraz zagospodarowanie terenu przed Centralnym Muzeum Morskim. Projekt ten obejmuje m.in. wykonanie nowej nawierzchni jezdni, 2jazdów i miejsc postojowych z kostki kamiennej.

W 2013 roku wymieniliśmy nawierzchnię jezdni i położenie kostki granitowej w ulicach Zbytki i Bogusławskiego, które sąsiadować będą z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Dodatkowo wykonana została przebudowa ul. Ogarnej na odcinku od ul. Bogusławskiego do ul. Garbary.

 

Jeszcze w 2013 r. planowane jest wykonanie obrysu Wielkiej Synagogi na ul. Bogusławskiego w Gdańsku.

 

Kompleksowy remont Targu Rybnego

 

×

 

 

Od końca 2010 roku prowadzone były formalności mające na celu uzyskanie pozwolenia na budowę dla zadania „Przebudowa Targu Rybnego i ulic przyległych w Gdańsku”. Takie pozwolenie udało się uzyskać w 2012 roku.

 

Na przełomie 2013/2014 r. ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej mającej na celu zagospodarowanie zieleńca przy Targu Rybnym. Termin  opracowania dokumentacji  2015 r. Po opracowaniu dokumentacji możliwa będzie kompleksowa przebudowa Targu Rybnego wraz z przylegającymi ulicami i zieleńcem.

 

 

Uruchomienie autobusu po ulicach Głównego Miasta

×

 

 

Z dniem  26.10.2013 r. w historycznym Centrum Gdańska  została  uruchomiona  linia autobusowa „100”. Mieszkańców i turystów  spod Dworca Głównego na teren Głównego i Starego Miasta  wozić będą specjalnie  w tym celu zakupione nowe minibusy.

 

Pilotażowa trasa liczy 12 przystanków. Minibusy zatrzymują się m. in. przy Katowni, Teatrze Szekspirowskim (n/ż), Długim Targu, Żurawiu czy na ul. Heweliusza. Trasa autobusowa zaplanowana jest  przez Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Targ Drzewny, Targ Węglowy, Bogusławskiego, Zbytki, Ogarną, Mieszczańską, Kuśnierską, Chlebnicką, Klesza, Krowią, Świętego Ducha, Przędzalniczą, Szeroką, Tokarską, Warzywniczą, Targ Rybny, Podwale Staromiejskie, Igielnicką, Stolarską, Łagiewniki, Gnilną, Rajską aż do Podwala Grodzkiego.

 

Linię będzie obsługiwać sześć minibusów Iveco Kapena Urby. W mieście są już dwa takie pojazdy, reszta zostanie dostarczona przez producenta na początku roku 2014.  Do każdego z tych pojazdów (długość 7,5 metra, szerokość 2,2 metra) będzie mogło wejść nawet 37 osób.

 

Linia 100 funkcjonuje codziennie w godzinach od 07:30-23:00, w co 20 minut w szczycie i co 30 poza szczytem.

 

Budowa i pozyskanie kolejnego tysiąca nowych mieszkań komunalnych

 

×

 

 

W latach 2010 – 2014 Miasto Gdańsk pozyskało ogółem 892 lokale mieszkalne na realizację potrzeb mieszkaniowych naszych mieszkańców.

 

Wśród pozyskanych przez Miasto mieszkań, 589 lokali mieszkalnych w nowo wybudowanych przez gdańskie TBS-y budynkach zostało przekazanych do dyspozycji Miastu, natomiast 292 mieszkania zostały pozyskane przez Miasto w drodze ich zakupu lub zamiany w ramach programu „Mieszkania za grunt”.  Spółka Gdańska Infrastruktura Społeczna w tym okresie zakupiła i oddała do dyspozycji Miastu 11 mieszkań.

 

Dodatkowo do końca 2014r Miasto pozyska ok. 90 mieszkań, w tym 59 mieszkań w budynkach wybudowanych przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w ramach wdrożonego wspólnie z Miastem programu budowy mieszkań z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat.

 

Zgodnie z wdrożonym już harmonogramem realizacji przedsięwzięć mieszkaniowych, w ramach tego programu, w latach 2015-2018 Miasto pozyska jeszcze w budynkach budowanych przez GTBS oraz TBS Motława 244 mieszkania.

Ponadto w III kwartale 2015 roku Spółka Gdańska Infrastruktura Społeczna zakończy budowę 48 mieszkań, które przekaże Miastu do dyspozycji. W kolejnym roku planowana jest realizacja następnych 36 mieszkań.

 

Warto również podkreślić, że w ramach przeprowadzonej w latach 2011-2012 rewitalizacji istniejącej zabudowy przy ul. Starowiejskiej i ul. Sielskiej w Letnicy udało się zmodernizować 129  lokali mieszkalnych w zrewitalizowanych budynkach.

 

 

Wprowadzenie reformy gospodarki mieszkaniowej

×

 

 

Zgodnie z zapowiedzią wdrożona została reforma w systemie wynajmu lokali komunalnych. Jej celem było to, aby z mieszkań będących własnością miasta korzystały przede wszystkim osoby najbardziej potrzebujące.

Dlatego począwszy od 1 września 2011 roku wysokość opłat czynszowych zależna jest nie tylko od stanu technicznego i lokalizacji budynku, ale przede wszystkim od wysokości dochodów najemców.

Po wprowadzeniu reformy ponad 1700 rodzin o najniższych dochodach w Gdańsku zaczęło płacić czynsz mniejszy niż wcześniej. Osoby, których dochody były zbyt wysokie, by uzyskać ulgę preferencyjną, wpłacają zaś więcej pieniędzy do zasobu komunalnego. Dzięki temu Gdańska gospodarka mieszkaniowa zaczęła się samofinansować – przychody z wynajmu zaczęły pokrywać faktyczne koszty wynajmu, a nawet remontów. W efekcie w 2012 roku po raz pierwszy było nas stać aby wyremontować aż 80 mieszkań zdewastowanych po wcześniejszych lokatorach, a do których wprowadzili się potrzebujący mieszkańcy.

W wyniku reformy mieszkańcy Gdańska w tym roku po raz pierwszy nie dopłacają do miejskich lokali mieszkalnych. Przed reformą miasto, które jest właścicielem ok. 20 tysięcy mieszkań komunalnych, musiało do ich posiadania jeszcze dopłacać – z kieszeni wszystkich 460 tys. mieszkańców Gdańska.

 

Realizacja pilotażowego programu „Gdańszczanin na swoim”

 

 

×

 

W 2010 roku zaproponowaliśmy inicjację pilotażowego programu budowy mieszkań „Gdańszczanin na swoim” z myślą o tych osobach, których dochody są zbyt wysokie by ubiegać się o mieszkania socjalne, a zbyt niskie by otrzymać je w ramach TBS.

 

W związku z tym, że trwa proces legislacyjny dotyczący uchwalenia projektu ustawy o Społecznych Grupach Mieszkaniowych, który zawiera takie same rozwiązania jak w naszym pomyśle, zdecydowaliśmy się wstrzymać z jego uruchomieniem.

 


 

 

FILAR II

GDAŃSK SILNY METROPOLIĄ

 

Deklaracja

wyborcza

Wykonano

W trakcie

Nie wykonano

Komentarz

 

Wzmocnienie i większa integracja metropolii gdańskiej

×

 

 

15 września 2011 roku powołano metropolitalne stowarzyszenie samorządowe pod nazwą Gdański Obszar Metropolitalny. Samorządy dobrowolnie zrzeszyły się, aby wdrażać ideę „wspólnie można więcej”, zacieśniać współpracę i realizować harmonijny rozwój całego obszaru metropolitalnego wokół Gdańska. Mimo niechęci władz Gdyni, które zdecydowały się założyć własną organizację, do GOM-u przyłączyło się wówczas 29 samorządów, a później kolejnych 17. Dziś do stowarzyszenia należy już 49 samorządów, a do najważniejszych osiągnięć Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego należy zaliczyć:

Powołanie „Metropolitalnego Rynku Pracy”. W ramach projektu:

·        wprowadzono swobodę w wyborze miejsca na podjęcie działalności gospodarczej objętej wsparciem PUP.oznacza to, że bezrobotni mogą otworzyć firmę w Gdańsku, Malborku czy Wejherowie bez względu na to, który z powiatowych urzędów pracy przyznał im na to środki.

·        Gdańsk wprowadził darmowy transport publiczny dla osób z metropolii (w tym z Gdyni) aktywnie poszukujących pracę. Z takiej możliwości skorzystało kilka tysięcy mieszkańców metropolii

·        trzykrotnie zorganizowano Metropolitalne Targi Pracy i Przedsiębiorczości, w których każdorazowo bierze udział kilkuset wystawców i odwiedza kilka tysięcy gości. By ułatwić mieszkańcom metropolii udział w Targach, powiatowe urzędy pracy zapewniają zainteresowanym dojazd autokarami do Gdańska.

26 mln zł oszczędności dzięki wspólnemu zamówieniu energii elektrycznej, paliwa i oleju opałowego na 2014 r.

Pierwszy przetarg na dostawę energii został ogłoszony wspólnie przez grupę pilotażową dziesięciu gmin GOM w 2012 r. (na kolejny rok kalendarzowy). Oszczędności z tytułu grupowych zakupów wyniosły wtedy 4 mln zł.

W związku z powodzeniem projektu, w następnym wspólnym przetargu wzięło udział 26 samorządów a oszczędności wzrosły kilkukrotnie.

Przetargi na dostawę mediów w 2015 r. trwają – bierze w nich udział 27 samorządów GOM, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Rozpoczęcie wspólnej promocji zagranicą. W 2014 r. Gdański Obszar Metropolitalny po raz drugi zaprezentował wspólną ofertę terenów inwestycyjnych na międzynarodowych targach rynku nieruchomości w Cannes. Propozycje przygotowane przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) opierają się o dane pozyskane od wszystkich samorządów metropolii. Multimedialna wersja Metropolitalnej Oferty Inwestycyjnej dostępna jest pod adresem www.investgda.pl/MIO

Pozyskanie 1,5 miliona złotych wsparcia z UE na realizację projektu pt. "Metropolitalna Platforma Wymiany Praktyk Samorządowych", którego efektem jest internetowa Platforma Praktyk (pp.metropoliagdansk.pl). To strona, na której każdy samorząd może zaprezentować przykłady swoich działań - dobrych wzorców, z których warto skorzystać, by usprawnić pracę urzędów z korzyścią dla mieszkańców.

Zdobycie dofinansowania (8,5 mln zł) na prowadzenie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej „Dobra Robota”. Dzięki szkoleniom i dotacjom przydzielanym przez OWES na założenie spółdzielni socjalnych, pracę znalazło już ponad 100 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Pierwsza w Polsce szkoła metropolitalna. Trzy samorządy Metropolii Gdańskiej – Gdańsk, Kolbudy i Pruszcz Gdański - budują razem publiczną szkołę w Kowalach. Będzie do niej chodziło ponad 600 uczniów z trzech gmin.

Zbudowanie partnerstwa z kluczowymi podmiotami obszaru metropolitalnego – w tym z prezydentem Gdyni i marszałkiem województwa pomorskiego – na realizację Strategii Rozwoju Metropolii Gdańskiej do 2030 roku, oraz skuteczne pozyskanie finansowania na ten cel – prawie 2 mln zł ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

GOM to dopiero początek wspólnej drogi, a dzięki stowarzyszeniu nasza metropolia zacznie jeszcze pełniej wykorzystywać swój wyjątkowy potencjał.

Budowa strategicznych tras komunikacyjnych tworzących tzw. ramę komunikacyjną Gdańska

×

 

 

 

Dzięki inwestycjom miejskim oraz rządowym już wkrótce Gdańsk zyska nowy drogowy układ komunikacyjny. W skład nowej ramy komunikacyjnej będą wchodzić: Obwodnica Zachodnia, Obwodnica Południowa, Trasa Sucharskiego oraz Nowa Słowackiego.

 

W 2011 roku udało nam się podpisać umowy z wykonawcami na wszystkie brakujące odcinki ramy, a tym samym przypieczętowaliśmy jej powstanie.

 

9 czerwca 2012roku otwarta została 18-kilometrowa Obwodnica Południowa Gdańska!

 

10 grudnia 2012 roku otworzona została tzw. "Droga Zielona", czyli odcinek ul. Nowej Słowackiego od al. Hallera do węzła Marynarki Polskiej.

 

15 grudnia 2012 rokudokonaliśmy zaś otwarcia strategicznej dla rozwoju gdańskiego portu Trasy Sucharskiego!Prace budowlane tej trasy składały się z czterech etapów: od węzła "Ku Ujściu" do Terminalu Promowego Westerplatte, od Obwodnicy Południowej do węzła Elbląska oraz od węzła Wosia Budzysia II do węzła „Ku Ujściu”.

 

Zwieńczeniem ramy komunikacyjnej będzie tunel pod Martwą Wisłą, łączący węzeł Marynarki Polskiej z węzłem Ku Ujściu. Umowa na jego budowę podpisana została 14 października. W październiku tego roku do Gdańska przypłynęły największe części 12,5-metrowego wiertła. 30 listopada 2013 r. ogromne wiertło przekopało pierwszą z dwóch nitek tego najdłuższego pod Wisłą tunelu w Polsce. Finalizacja tunelu, a tym samym całej ramy komunikacyjnej, przewidziana jest na grudzień 2014 roku.

 

Podjęcie starań o lepsze skomunikowanie Gdańska z resztą kraju i kontynentu

×

 

 

 

Aby mieć większą „siłę przebicia” i aby głos samorządowców z Gdańska i położonych wokół niego samorządów był bardziej słyszalny powołaliśmy stowarzyszenie samorządowe „Gdański Obszar Metropolitalny”. Już na pierwsze spotkanie, jakie odbyło się w ramach stowarzyszenia zaprosiliśmy dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dyskutowaliśmy z nim na temat możliwości rozpoczęcia w najbliższym czasie budowy drogi S-6, przebudowy drogi S-7 na odcinku Gdańsk-Elbląg, czy budowy obwodnicy metropolitalnej oraz tzw. OPAT-u. Inwestycje te leżą we wspólnym interesie całej metropolii gdańskiej i wierzę, że wspólnie będziemy w stanie zdziałać więcej.

 

W styczniu 2012 roku zorganizowaliśmy konferencję „dostępność komunikacyjna metropolii gdańskiej”. Udział w niej wzięli nowy wiceminister ds. kolei, z którym omawialiśmy przyspieszenie modernizacji linii kolejowej E-65.

 

Jesteśmy też w stałym kontakcie ze spółką PKP Szybka Kolej Miejska, która stara się o przedłużenie linii SKM w kierunku Tczewa. Inwestycja weszła w sierpniu 2013 roku w fazę budowy. Zakończenie przewidywane jest na grudzień 2014 r.

 

Na ukończeniu są ponadto prace przygotowawcze projektu modernizacji linii kolejowej nr 226, realizowanego przez spółkę PKP PLK. Dzięki inwestycji obejmującej między innymi budowę nowego mostu nad Martwą Wisłą znacznie zwiększy się przepustowość linii oraz udrożnienie dróg wodnych wewnątrz portu. W konsekwencji w znacznym stopniu wzrośnie dostępność tego strategicznego z gospodarczego punktu widzenia terenu Gdańska.

 

Ponadto, dzięki konsekwentnym inwestycjom w rozbudowę portu lotniczego w Rębiechowie, gdańskie lotnisko posiada jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się portów lotniczych w Europie, i drugim (po Krakowie) najważniejszym lotniskiem regionalnym w Polsce.

 

Począwszy od 2014 r. gdańszczanie zyskają bezpośredni dojazd autostradą A1 do Łodzi.

 

Wsparcie budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

×

 

 

 

Projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) jest inwestycją prowadzoną przez samorząd Województwa Pomorskiego. Miasto Gdańsk w ramach wsparcia, poprzez realizację projektów GPKM III B i GPKM III C , prowadzi obecnie inwestycje związane z integracją trasy PKM z siecią tramwajową na Piecki-Migowo, a także lokalnym układem ulicznym w rejonach węzłów przesiadkowych.

 

30 grudnia 2011 roku podpisaliśmy porozumienie ze spółką budującą Kolej odnośnie budowy infrastruktury towarzyszącej dla PKM. Współpraca w jej ramach trwa.

 

Gmina Miasta Gdańska podpisała też porozumienie z Samorządem Województwa Pomorskiego odnośnie sprzedaży z 99% bonifikatą około 25 ha gruntów (83 działki) należących do Miasta pod budowę PKM. Wartość tych terenów to 65,4 mln zł.

Rozbudowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie

×

 

 

 

Najważniejsza część wielkiego programu rozbudowy lotniska została oficjalnie zwieńczona uroczystym otwarciem nowego terminalu pasażerskiego w dniu 30 marca 2012 roku. Już 6 kwietnia obsłużony został na nim pierwszy pasażer.

Głównymi elementami rozbudowy Portu Lotniczego były dodatkowo: budowa drogi kołowania, budowa przedterminalowej płyty postojowej, budowa systemu odprowadzania wód opadowych, dostosowanie pierwszego terminalu do strefy przylotów, budowa stanowiska do odladzania samolotów oraz wiele mniejszych zadań.

Dzięki zrealizowanym dotychczas inwestycjom wartym ok. 400 mln złotych netto (z czego ok. 50% ze środków UE)

·      przepustowość drogi startowej wzrosła około trzykrotnie,

·      mamy około dwukrotnie więcej miejsc postojowych dla samolotów oraz

·      około dwukrotnie większą przepustowość terminali pasażerskich.

W 2012 roku Port Lotniczy w Gdańsku stał się drugim  lotniskiem regionalnym w Polsce! - zarówno pod względem ruchu, jak i siatki połączeń.

Zgodnie z prognozami 2013 rok zakończy się na poziomie ponad około 3 milionów obsłużonych pasażerów.

Biorąc pod uwagę ogłoszone już połączenia, w sezonie letnim mieliśmy  51 połączeń regularnych. W bieżącym rozkładzie zimowym mamy 45 połączeń regularnych oraz 7 czarterowych – więcej czarterów mają tylko Warszawa i Katowice.

 

W 2013 roku Port Lotniczy rozpoczął kolejny etap inwestycji obejmujący m.in.: rozbudowę terminalu drugiego o funkcję przylotową, budowę nowego terminalu cargo, budowę rękawów pasażerskich oraz podniesienie kategorii operacyjnej lotniska.

Gdańskie lotnisko jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się portów lotniczych w Europie. W ubiegłym roku dynamika wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów wynosiła aż ok. 18%.

 

Przedstawienie propozycji zmian ustawowych, których efektem będzie przekazanie portów w ręce samorządów

×

 

 

W 2012 Związek Miast i Gmin Morskich zakończył prace merytoryczne nad projektem ustawy. Dokument został przekazany na ręce Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, a także do posłów i senatorów z okręgów nadmorskich. Podjęto szereg działań lobbyingowych, konferencji, spotkań, lqistów.

Ostatecznie podczas targów BaltEXPO w 2013 r. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oficjalnie zadeklarował uruchomienie prac legislacyjnych nad ustawą.

 

Umacnianie pozycji portu w Gdańsku jako największego portu w Polsce

×

 

 

Port w Gdańsku bije kolejne rekordy przeładunku,  a miasto oraz szereg innych podmiotów starają się rozbudowywać jego infrastrukturę.

W sierpniu 2013 r. do terminala kontenerowego DCT zawinął, w ramach bezpośredniego połączenia linii Maersk, największy statek kontenerowy świata Mc-Kinney Moeller, mogący zabrać na pokład 18 000 TEU. Wcześniej,  tj. w marcu, doszło do podpisania umowy dzierżawy pomiędzy władzami spółki i Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, otwierającej proces budowy Terminala II.

Ponadto na początku trzeciego kwartału otwarto zbożowy Gdański Terminal Masowy - GBT.

Spółka córka belgijskiej grupy Sea-Invest pod nazwą Port Północny rozpoczęła realizację Terminala Suchych Ładunków Masowych.

Inny terminal zrealizuje spółka "Noba Poland Real Estate", która za około 7 milionów Euro zamierza postawić dziesięć zbiorników o łącznej pojemności 11,5 tysiąca ton wraz ze stanowiskami do przeładunku w relacji statek-terminal oraz ekspedycji cystern samochodowych ładowanych ze zbiorników. W ciągu 12 miesięcy powstanie infrastruktura mogąca przeładowywać rocznie 80 tysięcy ton wyrobów tłuszczowych, dostarczanych nowoczesnymi tankowcami.

Również w tym roku spółka OT Logistic zadeklarowała zaangażowanie kwoty 300 mln złotych w budowę terminala masowego Port Centralny.

Na ukończeniu jest budowa bazy składowania ryb realizowana przez Północno-Atlantycką Organizację Połowową.

Przygotowywane są projekty budowy terminalu olejowego oraz Terminalu Naftowego.

Już dzisiaj Port Gdańsk przeładowuje rocznie blisko 30 milionów ton towarów, których wartość przekracza 140 miliardów złotych.

Utworzenie Pomorskiego Centrum Dystrybucyjno-Logistycznego

×

 

 

 

Pomorskie Centrum Logistyczne, realizowane przez spółkę Goodman,  które jest największym tego typu przedsięwzięciem w Północnej Polsce, będzie miało docelową powierzchnię ok. 500 000 m2. Budowę pierwszego magazynu o powierzchni 14 000 m2ukończono w 2013 r. Szacuje się, że wartość całej inwestycji może przekroczyć 300 milionów euro.

 

Również w ramach działań inwestycyjnych na  terenie PCL Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. podpisała we wrześniu umowę inwestycyjną dotyczącą finansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, projektu miejskiego „Budowa Centrum Administracyjno-Usługowego na terenie Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku”.

 

W ramach projektu, finansowanego z wykorzystaniem niskooprocentowanej pożyczki JESSICA, powstanie zaplecze administracyjno-usługowe dla rozwijającego się głębokowodnego terminala kontenerowego, a także służb oraz podmiotów działających w branży transportu morskiego. Planowana inwestycja jest bardzo ważna dla Gdańska, gdyż wesprze Port Północny funkcjonalnie i zwiększy jego konkurencyjność. PCL stanie się miejscem kreowania nowych inwestycji, przyśpieszy komercjalizację terenów portowych, poprawi wizerunek Gdańska jako miejsca lokowania biznesu oraz umocni pozycję DCT Gdańsk jako ważnego miejsca przeładunku kontenerów na Bałtyku.

W ramach dalszych prac nad projektem GARG przystąpił do budowy Centrum usługowo - administracyjnego na terenie Portu Północnego o nazwie KOGA. Jest to nowoczesny biurowiec realizowany za kwotę ponad 31 mln złotych netto wraz z I etapem ul. Kaczeńce za kwotę blisko 12 mln zł netto. Będzie to budynek biurowy o powierzchni 8 300 m² z funkcją opieki przedszkolnej oraz z tarasem widokowym na Zatokę Gdańską. W ramach projektu powstanie zaplecze administracyjno-usługowe dla głębokowodnego terminala kontenerowego Deepwater Container Terminal Gdańsk ( DCT Gdańsk), służb granicznych i podmiotów z branż powiązanych z gospodarką morską. Lokalizacja biurowca KOGA gwarantuje połączenie drogami wewnętrznymi z Portem Morskim oraz zapleczem magazynowym Pomorskiego Centrum Logistycznego (PCL), realizowanego przez GOODMAN. Bliskość realizowanego obecnie tunelu pod Martwą Wisłą umożliwia błyskawiczny dostęp do dróg ekspresowych, autostrady oraz lotniska. Dzięki tym projektom powstaje nowa infrastruktura techniczna na obszarze Portu Północnego umożliwiająca rozwój kolejnego parku przemysłowego w Gdańsku.

 

Rozbudowa gdańskiego systemu wsparcia dla inwestorów

×

 

 

 

W pierwszej połowie 2011 roku wspólnie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego powołaliśmy zintegrowany system obsługi inwestorów „Invest in Pomerania”, oparty m.in. o doświadczenia Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego – InvestGDA.

W 2012 r. przygotowana została  Metropolitalna Oferta Inwestycyjna, która po raz pierwszy została wykorzystana do wspólnej promocji gospodarczej w dniach 6-9 marca 2012 r. podczas międzynarodowych targów rynku nieruchomości w Cannes,gdzienasza metropolia po raz pierwszy wystawiła wspólną ofertę. Zawierała ona kilkadziesiąt największych projektów inwestycyjnych z całej metropolii (dostępna też online: www.investgda.pl/moi). Wspólne stoisko w ciągu 4 dni targowych odwiedziło ok. 19 tys. odwiedzających.

Oferta MOI została ponownie zaprezentowana podczas międzynarodowych targów inwestycyjnych MIPIM 2013 w Cannes w dniach 11-15 marca br. Do grona miast z Metropolii, które wzięły udział w targach dołączył Malbork. Stoisko odwiedziło ponad 20 tys. osób z całego świata. Oferta MOI została również zaktualizowana na targi inwestycyjne Expo Real w Monachium, które odbyły się w dniach 7-9 października 2013 r. Zainteresowanie ofertą inwestycyjną było bardzo duże. Szacuje się, że stoisko odwiedziło około 12 tys. potencjalnych inwestorów.

Widać, że nasze działania przynoszą efekty. W 2012 roku nowe zagraniczne centra nowoczesnych usług stworzyły w Gdańsku m.in. niemiecki gigant chemiczny Bayer, fińska korporacja przemysłu drzewnego Metsä, czy amerykańska korporacja zajmująca się doskonaleniem wiedzy i e-learningiem - Laureate.

Szacuje się, że w całym sektorze ICT i SSC w Gdańsku powstało w ostatnich latach co najmniej 500 nowych miejsc pracy. Dodatkowozagranicznefirmy informatyczne obecne w Gdańsku, takie jak Kainos, Intel, Lufthansa Systems, SII czy Transcom rozpoczynają lub poszerzają swoją działalnośćo charakterze badawczo-rozwojowym. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego dokłada zaś wszelkich starań, aby zapewnić teraz i w przyszłych latach wykształcone kadry dla tego sektora usług.

W listopadzie 2012 roku odbyła się przygotowywana przez prawie rok gdańsko-pomorska misja gospodarcza do Stanów Zjednoczonych. Wzięło w niej udział 11 gdańskich i pomorskich firm reprezentujących głównie sektor wysokich technologii (Datera, Fido Intelligence, Solwit, Uxpin, Around, FancyFon, Goyello, Speednet, Playsoft, Optinav, SII). Podczas pobytu w USA członkowie delegacji wzięli udział w szeregu seminariów inwestycyjnych oraz indywidualnych spotkań biznesowych, nawiązywali kontakty z przedstawicielami takich światowych koncernów jak Intel, Apple, Google, Weyerhaeuser, Boeing, Microsoft.

Celem misji było wzmocnienie potencjału inwestycyjnego metropolii gdańskiej w oparciu o współpracę gdańskich firm z amerykańskimi i umożliwienie im edukacji poprzez kooperację. Wcześniejsze przykłady inwestycji takich firm jak: Intel, Jepessen, Compuware czy Synopsys pokazują, że współpraca z polskim partnerem zaowocowała włączeniem tych firm do korporacji i wejściem na nasz rynek globalnych marek.

 

W dniach  11 czerwca 2013 – 14 czerwca 2013 r. odbyła się misja do Niemiec. W drodze konkursu Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego wyłoniła 10 firm które uczestniczyły w wyjeździe. Jego celem była promocja w Berlinie oferty firm z województwa pomorskiego oraz nawiązanie współpracy handlowej i inwestycyjnej pomiędzy firmami pomorskimi i niemieckimi.

 

W dniach 11 października – 20 października 2013 r. odbyła się misja gospodarcza do Chin. W drodze konkursu do udziału w misji zostały wyłonione następujące firmy logistyczne: Sealand Logistics Ltd., Uni-Logistics Ltd., PTH. Pestar, PT Jerzy Olszewski, IT Logistics Ltd., Hotel Pekin. Uczestnicy misji wzięli udział w międzynarodowych targach logistycznych w Shenzen a także wizytowali Parki naukowo-technologiczne w Zhuhai i Hongkongu. Wzięly tez udział w uroczystym otwarciu Pomorskiego Biura w Chinach kierowanego przez Sławomira Berbecia. Przedstawiciele Pomorza odbyli również wizytę w siedzibie Huwawei – największej firmy telekomunikacyjnej w Chinach – zachęcając ją do zainwestowania na Pomorzu – na terenie Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku.

 

Wsparcie przedsiębiorców realizowane było też między innymi w ramach misji gospodarczych w tym do Shanghaju w Chinach. Jej celem była promocja pomorskich przedsiębiorców z sektora MŚP, których działalność związana jest m.in. z transportem i logistyką, a także wypromowanie województwa pomorskiego oraz Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego jako regionu o dużym potencjale produkcyjno – logistycznym. W misji udział wzięły trójmiejskie firmy wyłonione podczas konkursu zakończonego dnia 25 marca br., współorganizowanego przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. i Agencję Rozwoju Pomorza S.A. (partnera projektu). Firmy wzięły udział w odbywających się co dwa lata targach logistycznych. Targi Transport China 2014 to jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży logistycznej.

 

 

Zacieśnienie współpracy z uczelniami wyższymi

 

×

 

W połowie 2012 roku powołany został pełnomocnik prezydenta Gdańska do spraw współpracy z uczelniami wyższymi. Został nim Pan Jarosław Pawłowski, były wiceminister rozwoju regionalnego. Powołano również zespół roboczy złożony z przedstawicieli największych gdańskich uczelni wyższych.

 

Z początkiem 2013 r. misję prowadzenia projektu zacieśnienia współpracy z uczelniami wyższymi powierzono spółce InnoBaltica, której właścicielami są uczelnie wyższe oraz samorządy Gminy Miasta Gdańska. Spółka realizuje między innymi program Pomorskiego Trójkąta Wiedzy, na który składają się cztery projekty będące konglomeratem inicjatyw trzech uczelni w obszarach ważnych z punktu widzenia interesów gospodarczych  rozwojowych regionu i metropolii – biotechnologii i medycyny, „Smart City”, wydobycia surowców energetycznych oraz badań nad wykorzystaniem Bałtyku.

 

Ponadto, poprzez projekt Bałtyckiego Centrum Wiedzy i Innowacji spółka stawia sobie za cel uruchomienie mechanizmu współpracy środowisk uczelni i przedsiębiorców w zakresie dostosowywania procesu kształcenia do potrzeb gospodarki oraz transferu wiedzy z uczelni do gospodarki. Odbywać się to będzie w formule wsparcia przedsiębiorczości akademickiej, inkubacji start-up’ów oraz wspólnych projektów uczelni i dojrzałych firm rynkowych. Osiągnięcie powyższego celu wymaga powstania obiektu pełniącego funkcję: Centrum wiedzy i otwartej nauki, Centrum transferu wiedzy i technologii, pre-inkubatory spin-off, Biznes Park, Centrum Absolwenta jako uzupełnienie funkcji i infrastruktury oferowanej obecnie przez parki naukowo-technologiczne i uczelnie.

 

Rozbudowa Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego

×

 

 

W dniu 8 października 2011 r. dokonano otwarcia pierwszego budynku III etapu rozbudowy Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, natomiast cały etap budowy zakończył się wraz z końcem 2013 r.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny jest nowoczesnym kompleksem budynków o łącznej powierzchni 43 tys. m2, w którym swoją działalność ulokowało  wiele z innowacyjnych firm i instytucji. Mieszczą się tu też: pomieszczenia laboratoryjne, pomieszczenia biurowo-technologiczne, przestrzenie produkcyjno–magazynowe, serwerownia Data Centre, Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe, EduPark oraz EduPrzedszkole (z oddziałem Żłobka i Zerówki).

W GPN-T funkcjonuje Inkubator Technologiczny, który zapewnia sprzyjające warunki rozwoju dla nowo powstałych firm opartych na wiedzy i innowacyjnych technologiach. Stały rozwój GPN-T ukierunkowany jest na podnoszenie kompetencji merytorycznych,  we współpracy z innymi ośrodkami otoczenia biznesu (m.in. z parkami naukowo-technologicznymi, inkubatorami przedsiębiorczości, centrami transferu technologii) działającymi na terenie Metropolii Gdańskiej, województwa, kraju, a często także poza jego granicami.

To ukierunkowanie na ścisłą współpracę biznesu i przedsiębiorców z samorządem, jednostkami badawczo- rozwojowymi i co bardzo ważne, uczelniami wyższymi jest ważnym aspektem funkcjonowania parku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom parterów GPN-T angażuje w projekty nie tylko uczelnie z województwa pomorskiego, ale także województw: wielkopolskiego, małopolskiego, podlaskiego czy mazowieckiego. Celem tej współpracy jest m.in. budowa sieci powiązań pomiędzy instytucjami, stały rozwój poprzez networking, szkolenia, konferencje merytoryczne i doradztwo. Współpraca z uczelniami wyższymi umożliwia między innymi korzystanie z ich infrastruktury badawczej na preferencyjnych warunkach i pozwala przedsiębiorcom GPN-T osiągnąć większy poziom konkurencyjności na rynku.

Obecnie istotnym działaniem GPN-T jest także stworzenie kompetentnej grupy brokerów innowacji, którzy będą zajmować się mentoringiem dla młodych i początkujących przedsiębiorców, oraz instytucji i inwestorów zainteresowanych wdrażaniem i komercjalizacją swoich pomysłów.

Na terenie Parku działa wirtualne biuro, którego oferta skierowana jest głównie dla mikro i małych przedsiębiorców. GPN-T zapewnia im m.in.: prestiżowy adres, usługi sekretarskie, czy wyposażone sale konferencyjne na spotkania biznesowe.

Do kluczowych branż wspieranych przez GPN-T należą IT, energetyka i life-science. Pod adresem Trzy Lipy 3 zarejestrowano łącznie 251 firm, w tym 115 firm rezydentów, zatrudniających łącznie ok. 1200 pracowników oraz 136 podmiotów korzystających z Wirtualnego Biura i prestiżowego adresu Parku.

Koszty rozbudowy Parku to ok. 130 milionów złotych, w tym 85% wsparcia UE w ramach POIG.

Obecnie trwa ostatnia faza doposażania GPN-T w infrastrukturę badawczą i technologiczną, oraz sprzęt laboratoryjny.

 

Budowa Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „STARTER”

×

 

 

 

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości powstał w ramach projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Pomorskiego (dofinansowanie 11,3 mln zł, a 24,5 mln zł wkładu miasta Gdańska).

 

W listopadzie 2011r. administratorem budynku Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER została Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości, dla której Inkubator jest strategicznym projektem. Uroczyste otwarcie Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER odbyło się 23 stycznia 2012 r.

 

Nowa siedziba Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „STARTER” to nowoczesny biurowiec architektonicznie nawiązujący do sąsiadujących z nim budynków kompleksu Arkońska Business Park. Całkowita powierzchnia budynku to ponad 11,2 tys. m. kw. Natomiast powierzchnia użytkowa zlokalizowana w kondygnacjach nadziemnych wynosi około 5,3 tys. m.kw.

Około 60% powierzchni budynku przeznaczone jest dla osób planujących założenie firmy oraz start-upów i firm prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż 3 lata. Mogą one liczyć przez pierwszy okres swojej działalności na szereg udogodnień, w tym niższe opłaty za korzystanie z powierzchni biurowej Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER oraz preferencyjne ceny na inne wsparcie.

 

Pozostała powierzchnia Inkubatora przypada klientom strategicznym, których obowiązują za najem powierzchni stawki rynkowe. Przychody uzyskiwane z tej części służą finansowaniu wsparcia dla firm inkubowanych.

 

W STARTERZE pracuje obecnie 190 firm, z czego 61 ma w nim swoją fizyczną siedzibę, a pozostałe korzystają z przestrzeni wspólnych, wirtualnych biur, adresu i kompleksowego wsparcia oferowanego przez Inkubator. Łącznie firmy te zatrudniają ponad 600 pracowników. Cała powierzchnia budynku – zarówno część komercyjna jak i inkubowana jest wynajęta, powstała wręcz lista firm oczekujących na wejście do Startera jak tylko jakaś powierzchnia się zwolni.

 

Od momentu powstania, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER skupia się na budowaniu społeczności startupów oraz firm zaawansowanych technologicznie, mentorów oraz doradców pochodzących ze świata biznesu oraz kreowaniu wizerunku Gdańska jako miejsca biznesowo i edukacyjnie atrakcyjnego.  Starter zrealizował ponad 20 projektów, w tym większość cyklicznych, z których skorzystało ok. 10 tys. osób, między innymi: program akceleracyjny „Starter Rocket”„Go Creative, Biznes na Start”,  „Creative Business Cup”, „Creative Morning”, „Startup Sprint”, „From Gdańsk To The World”, „Akademia Gdańskiego Przedsiębiorcy”, „Social Media Week”, „Gdańsk Business Week”, „Działam Twórczo”, „In business” i wiele innych. Realizując cel promowania postaw przedsiębiorczych prowadzi wiele działań kierowanych również do dzieci i młodzieży. STARTER stał się miejscem licznych konferencji, wydarzeń, spotkań branżowych, centrum kreatywnych działań oraz jednym z najważniejszych ośrodków wspierających Startupy, w Polsce. Starter jest również współorganizatorem jednej z największych konferencji technologicznych w Polsce - Infoshare (dla 2500-3000) uczestników, gdzie w całości był odpowiedzialny  za strefę Startup Zone.

 

Budowa nowej siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich - AmberExpo

×

 

 

 

Międzynarodowe Targi Gdańskie SA rozpoczęły  budowę nowego centrum wystawienniczo-kongresowego w marcu 2011 roku. Nowa siedziba firmy zlokalizowana jest w Gdańsku Letnicy w bezpośrednim sąsiedztwie PGE Arena Gdańsk. Autorem projektu jest Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT.


Obiekt posiada halę wystawienniczą o łącznej powierzchni 12 000 m² z możliwością podziału na trzy osobne hale oraz sześciokondygnacyjnego budynku biurowego, a także centrum konferencyjne z salami mogącymi pomieścić 1130 osób (największa 600 osób), restaurację oraz bar.


Centrum targowe posiada parkingi z 450 miejscami postojowymi. Podczas największych imprez organizowanych przez MTG będzie możliwość korzystania z parkingów należących do PGE Arena Gdańsk.

Nowa infrastruktura umożliwia firmie poszerzenie pakietu dotychczasowych usług o działalność konferencyjną, zapewnia niezbędne warunki do rozwoju projektów wystawienniczych, a także pozwala na podniesienie jakości i konkurencyjności oferowanych usług.


Otwarcie AmberExpo odbyło się 25 kwietnia 2012 r.

 

Budowa Europejskiego Centrum Solidarności

×

 

 

 

Wprowadzenie na plac budowy Europejskiego Centrum Solidarności odbyło się w październiku 2010 roku. Po półtora roku budowy, 4 kwietnia 2012 roku nad budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku uroczyście zawieszono wiechę.

 

Obecnie kontynuowane są prace budowlane oraz prowadzone intensywne prace nad wystawę stałą. Zakończenie budowy przewidziane jest na drugą połowę 2014 roku.

 

Siedziba ECS będzie obiektem atrakcyjnym dla miłośników współczesnej architektury, ale przede wszystkim tętniącym życiem centrum kulturalnym i naukowym, miejscem spotkań wszystkich, których łączy i inspiruje idea "Solidarności". Zaprojektowana przez Pracownię Architektoniczną FORT bryła siedziby ECS, nawiązująca swoją sylwetką do statku, idealnie wpisze się w krajobraz terenów postoczniowych, w klimat miejsca i czasów, które ma upamiętniać. Usytuowany nad taflą wody gmach będzie stanowił ciekawy kontrapunkt dla Pomnika Trzech Krzyży, symbolu gdańskiego Grudnia '70. W przeszklonych wnętrzach ECS znajdzie się zarówno stała wystawa poświęcona historii ruchu "Solidarności", sala wystawowa dla dzieci, archiwum, jak i ośrodek badawczo-naukowy, biblioteka, czytelnia i mediateka, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży. W budynku, którego powierzchnia użytkowa wyniesie niemal 20 000 m2, nie zabraknie również miejsca dla całorocznego ogrodu zimowego, punktów gastronomii i sprzedaży pamiątek oraz specjalistycznej księgarni.

 

Powstanie Muzeum II Wojny Światowej

 

×

 

 

W lipcu 2011 roku na terenie przyszłego muzeum przy ul. Wałowej rozpoczęto prace archeologiczne. W październiku miasto wydało pozwolenie na jego budowę.

 

1 września 2012 roku na uroczystości z udziałem premiera Donalda Tuska wkopany został kamień węgielny pod przyszłe Muzeum.

 

Teren pod budowę Muzeum (o wartości 53 mln zł) w formie darowizny przekazało miasto. Budowa muzeum ma kosztować w sumie 358 mln zł. Pieniądze na ten cel przekuje polski rząd w ramach wieloletniego programu "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

 

Budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

×

 

 

 

W marcu 2011 roku rozpoczęła się organizacja placu budowy i roboty ziemne pod powstanie Teatru. Już wcześniej zostały wykonane prace przygotowawcze placu budowy m.in. badania archeologiczne, przełożenie sieci. Po procesie robót  ziemnych powstał wykop pod budynek wraz z jego umocnieniem, a następnie na naszych oczach budynek Teatru zaczął piąć się w górę.

 

Niestety proces budowy został wstrzymany z powodu niewywiązywania się głównego wykonawcy (firmy Pol-Aqua) ze swoich zobowiązań. Prace budowlane zostały jednakże wznowione na początku 2013 roku. Budowa zakończyła się w III kwartale 2014.

 

To jedyny teatr szekspirowski w Polsce ze sceną elżbietańską i włoską, nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt, nawiązujący do historycznej Szkoły Fechtunku, idealnie wpisujący się w otaczającą go zabytkową średniowieczno-renesansową zabudowę. Autorem koncepcji architektonicznej jest arch. prof. Renato Rizzi, który dokonał  rewolucji w sposobie podejścia do rekonstrukcji: umieścił delikatne drewniane wnętrze elżbietańskie w ciężkiej, ceglanej bryle niczym skarb w szkatułce z otwieranym dachem („wieko”), przez co możliwe są przedstawienia przy świetle dziennym. Uroczyste otwarcie Teatru Szekspirowskiego miało miejsce 19 września 2014.

 


 

 

FILAR III.

GDAŃSK SILNY SWOJĄ MARKĄ

 

Deklaracja

wyborcza

Wykonano

W trakcie

Nie wykonano

Komentarz

Wzmacnianie marki Gdańska jako Miasta Wolności i Solidarności

 

×

 

 

Budowanie marki i rozpoznawalności Gdańska jako miasta kojarzonego z ideami wolności i solidarności należy dziś w dużym stopniu do zadań Europejskiego Centrum Solidarności. W ciągu ostatnich dwóch lat instytucja ta zaangażowała się w kilkadziesiąt projektów, m.in.:

·        Wizyta studyjna liderów opozycji demokratycznej z Tunezji i Egiptu oraz międzynarodowa konferencja „Głęboko Czujemy Wspólnotę Naszych Losów”  - w projekcie udział wzięło 17 działaczy opozycyjnych, liderów ruchów demokratycznych i dziennikarzy z Tunezji i z Egiptu;

·        Projekt „Zrozumieć sierpień” - cykl przedsięwzięć kulturalno-edukacyjnych skierowany do młodych ludzi w dzielnicach Gdańska;

·        Festiwal All About Freedom (październik) – niezwykły festiwal filmowy prowokujący do wielopłaszczyznowej dyskusji na temat zarówno różnych wymiarów wolności, jak i jej granic we współczesnym świecie;

·        Festiwal „Solidarity of Arts” realizowany we współpracy wielu podmiotów

·        Gdańskie Wykłady Solidarności - to cykl publicznych wykładów intelektualistów, teoretyków oraz historyków idei społeczno-politycznych, których zadaniem jest twórcze odniesienie się do dziedzictwa ruchu Solidarności w kontekście dnia dzisiejszego;

·        Etyka Solidarności – refleksje w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych – cykliczne spotkanie odbywające się 30 sierpnia w gdańskim Dworze Artusa, poświęcone refleksji nad pojęciem solidarności, dobra wspólnego i społeczeństwa obywatelskiego;

·        Zielona Szkoła Wolności – projekt edukacyjny ECS i Muzeum II wojny światowej skierowany do młodzieży z całej Polski;

·        Cykl konferencji Europa z widokiem na przyszłość;

·        Pamięć Europy – European Rememberance. Zjazdy instytucji muzealnych, badawczych i edukacyjnych z europy Środkowo-Wschodniej;

·        Projekt Szkoła Przyszłości – kameralne spotkania młodzieży z Polski i innego, bliskiego Polsce kraju – w roku 2013 zrealizowano Polsko-Litewską Szkołę Przyszłości;

·        Ustanowienie Medalu Wdzięczności wręczanego obcokrajowcom wspierającym Polskę w walce o wolność;

·        Nagroda Ambasador Nowej Europy – wyróżnienie ustanowione przez ECS i Kolegium Europy Wschodniej dla najlepszej książki o tematyce dotyczącej Europy Środkowej, Wschodniej i Azji Centralnej opublikowanej w Polsce;

·        Konkurs na najlepsza pracę magisterską i doktorską związaną z historią i ideą Solidarności oraz opozycją wobec komunizmu i dyktatury;

·        Zrealizowane projekty wydawnicze ECS

Otwarcie 30-31 sierpnia 2014 budynku Europejskiego Centrum Solidarności i wystawy stałej – w weekend otwarcia odwiedziło ECS 17 tysięcy osób

 

Rozbudowano ofertę edukacyjną ECS dla wszystkich etapów nauczania.


ECS zaangażował się w debaty, przedstawienia i inne działania związane z sytuacją na Ukrainie.

Rosnące zbiory, archiwa i biblioteka ECS: 70 tys. zdjęć, 125 metrów bieżących archiwaliów, zbiór archiwalnych materiałów filmowych (liczący ponad 15 tys. minut) i dźwiękowych (niemal 11 tysięcy minut)


Najnowsze publikacje: katalog wystawy wraz z antologią oraz KRÓTKA HISTORIA SOLIDARNOŚCI Jana Skórzyńskiego


Wystawa czasowa na placu Solidarności upamiętniająca 25 rocznicę wyborów 4 czerwca oraz wydarzenia w Europie i na świecie

 

Niezależnie od ECS, w ramach wzmacniania marki wolności i solidarności Miasto Gdańsk aktywnie włączyło się i dofinansowało kwotą 500.000 zł produkcję reżyserowanego przez Andrzeja Wajdę filmu pt. „Wałęsa. Człowiek z nadziei ”, a także  co roku dofinansowuje wręczenie Nagrody im. Lecha Wałęsy.

 

Organizacja Światowych Zjazdów Gdańszczan

×

 

 

 

Światowe Zjazdy Gdańszczan organizowane cyklicznie co 4 lata – począwszy od roku 2002 – mają na celu budowanie tożsamości gdańszczan w oparciu o wielokulturową historię miasta. Kolejny, IV Światowy Zjazd Gdańszczan, odbył się w dniach 25 – 27 lipca 2014 roku i wzięło w nim udział kilkaset osób zza granicy i ok. 3000 osób z Polski

 

 

Współtworzenie i rozbudowa oferty kulturalnej wspólnie z mieszkańcami

 

×

 

 

Najlepszym przykładem współtworzenia oferty kulturalnej miasta były przygotowania i udział w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na wszystkich etapach konkursu odbywały się szerokie konsultacje, każdy miał możliwość zaproponować przedsięwzięcia do realizacji, co ostatecznie uwidoczniło się w aplikacji konkursowej.

Program „Gdańsk 2016”, który powstał w wyniku udziału w konkursie o tytuł ESK, był tworzony w większości przez osoby spoza Urzędu Miasta i stanowi strategię rozwoju kultury w mieście na najbliższe lata. W roku 2014 w związku z uchwaleniem przez Radę Miasta nowej strategii Gdańsk 2030+ podjęte zostały prace nad wynikającymi z niej programami operacyjnymi, w tym nad programem Kultura i czas wolny, który będzie obowiązywał do roku 2020.

Od roku 2009 regularnie pracuje powołana przez Prezydenta Miasta Gdańska Rada Kultury; w trakcie spotkań Rady toczą się swobodne dyskusje na temat stanu i kierunków rozwoju kultury w Gdańsku.

Rada Kultury Gdańskiej liczy obecnie 39 członków - artystów, animatorów kultury, dziennikarzy. Do października 2014 roku odbyło się 21 spotkań Rady, poświęconych m.in.. Strategii Miasta w dziedzinie kultury, refleksjom o projekcie Europejskiej Stolicy Kultury, sytuacji książki i czytelnictwa, edukacji kulturalnej, działalności muzeów i instytucji wystawienniczych, debacie o projekcie utworzenia muzeum sztuki nowoczesnej, dzielnicy Wrzeszcz, współpracy między podmiotami działającymi na polu kultury, nowej ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, strukturze budżetu kultury w Gdańsku, projektowi wystawy stałej ECS, organizacji wielkich wydarzeń kulturalnych versus działania lokalne, komunikacji na linii artysta media, badaniom w sferze kultury.

Rada Interesariuszy Młodego Miasta powstała 4 stycznia 2012 roku. Skupia wszystkie podmioty operujące na terenach postoczniowych.

W ramach programu monitoringu kultury gdańskiej - przeprowadzono badanie: Pozyskiwanie informacji o wydarzeniach kulturalnych w Gdańsku przez mieszkańców Gdańska, zakończone zostało badanie: Poszerzenie pola kultury. Diagnoza potencjału sektora kultury w Gdańsku oraz Dzieci sieci - kompetencje komunikacyjne najmłodszych w ramach projektu Medialab (współfinansowane przez MKiDN). Wprowadzono system rocznej oceny dyrektorów instytucji kultury - na wzór arkusza ocen obowiązującego w Urzędzie Miejskim. We wrześniu 2014 roku odbyło się zorganizowane przez Gdańsk, Sopot, Stowarzyszenie GOM i Województwo Pomorskie  I Metropolitalne Forum Kultury, poświęcone szeroko rozumianym problemom edukacji kulturalnej, w którym udział wzięli przedstawiciele Komisji Europejskiej ds Edukacji i Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji, Narodowego Centrum Kultury i blisko 300 przedstawicieli samorządów, instytucji kultury, edukatorów i animatorów z całej Polski.

Co roku miasto dofinansowuje działalność artystyczną poprzez granty. W 2011 r. przyznaliśmy 140 grantów na kwotę 4 474 108,93 zł, w 2012 r. 152 granty o wartości 4 735 000,00 zł, w roku 2013 z zarezerwowanej kwoty  4 867 280,00  zł przyznano w trybie konkursowym 116 grantów na kwotę 3 964 600,00.  Ponadto uruchomiony został system umożliwiający pozyskanie dofinansowania nie przekraczającego 10 000,00 zł w trybie pozakonkursowym. W roku 2014 na program grantów w dziedzinie kultury Miasto przeznaczyło kwotę 2 367 280,00.

Dodatkowo przyznajemy stypendia artystom. W 2011 otrzymały je 74 osoby (64 stypendia pn. Stypendium kulturalne Miasta Gdańska; 10 stypendiów pn. Młody gdańszczanin), natomiast w 2012 r. przyznaliśmy 118 stypendiów (75 stypendiów pn. Stypendium kulturalne Miasta Gdańska; 27 stypendiów pn. Fundusz mobilności; 16 stypendiów pn. Młody Gdańszczanin).

W roku 2014 na program grantów przeznaczona została kwota 360 000,00.

 

Demokratyzacja polityki przestrzennej miasta

 

×

 

Doświadczenia władz miasta i gdańskich urbanistów pokazały potrzebę wyjścia poza ustawowe ramy partycypacji społecznej oraz szerszego zaangażowania mieszkańców w proces planowania przestrzennego miasta. Dlatego też władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie dodatkowych elementów do procedury uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) w gminie i rozszerzenia zakresu udziału mieszkańców w początkowej fazie prac. Biuro Rozwoju Gdańska, jednostka odpowiedzialna za sporządzanie mpzp dla miasta, przed przystąpieniem do sporządzania mpzp zwraca się do rad osiedli/dzielnic z prośbą o ustosunkowanie się do  przedstawionego projektu uchwały i zgłaszanie wniosków. Następnie przedstawia radzie osiedla/dzielnicy wstępną koncepcje mpzp i czeka na jej kolejne wnioski, które w miarę możliwości uwzględnia w projekcie mpzp. Po czym raz jeszcze (przed wyłożeniem do publicznego wglądu) przedstawia radzie osiedla/dzielnicy gotowy projekt.


Ponadto przy okazji prac planistycznych, dotyczących szczególnie ważnych dla mieszkańców miasta przestrzeni, przeprowadzono liczne warsztaty i konsultacje społeczne, np. Jak mogłaby wyglądać transformacja Wrzeszczańskiej Wysepki; Plac Waryńskiego – wymyślmy razem!; Zieleniec na Cygańskiej Górze – wymyślmy razem!

Ogólna koncepcja władz miast Gdańska w odniesieniu do partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym gminy jest jeszcze szersza. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom związanym z budowaniem społeczeństwa obywatelskiego, samorząd nie tylko dostrzega potrzebę czy zasadność, ale i korzyści płynące z zaangażowania mieszkańców w procesy wytyczające kierunki rozwoju miasta. Warunkiem aktywności społecznej jest jednak świadomość, wiedza i orientacja w sprawach publicznych. Dlatego też miasto podejmuje szereg działań o charakterze planistycznych, a jednocześnie edukacyjnym, integracyjnym i prorozwojowym, stanowiących dopełnienie wizji progresu, zawartej w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz katalog dobrych praktyk. Pierwszym z takich projektów był SLOW – Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych, opracowanie urbanistyczne mające na celu zainicjowanie dyskusji publicznej nad obiektami wysokościowymi w Gdańsku i określenie zasad postępowania w odniesieniu do ich lokalizowania w mieście. W ramach prac nad SLOW zaproszono społeczność miasta do: ankiety internetowej, dotyczącej kwestii wysokościowców w Gdańsku; warsztatów dla organizacji pozarządowych; „burzy mózgów” na posiedzeniu Komisji Rozwoju Przestrzennego Rady Miasta; prezentacji i dyskusji nad wstępnym projektem SLOW. Kolejnym przedsięwzięciem był STeR – System Tras Rowerowych dla Gdańska i jego kontynuacja w postaci SR STeR – Strategii Realizacji System Tras Rowerowych dla Gdańska. W pierwszym etapie udział mieszkańców był szczególnie istotny, dlatego też zaplanowano szeroko zakrojone działania na rzecz promocji projektu i zaangażowania społeczności miasta. W ramach serwisu internetowego miasta uruchomiono stronę internetową projektu, która oprócz funkcji platformy informacyjnej posłużyła do przeprowadzenia ankiety. Przede wszystkim jednak przeprowadzono szereg warsztatów dla mieszkańców, których celem było zebranie informacji na temat doświadczeń rowerowych i oczekiwań społeczności w stosunku do opracowywanego systemu tras rowerowych dla Gdańska. Najnowsze inicjatywy to SOPP – Studium Ogólnomiejskich Przestrzeni Publicznych oraz KREM – Koncepcja Regulacji Estetyki Miasta Gdańska, które po dwóch latach badań i prac studialnych właśnie wchodzą w etap publikacji wyników i ich jak najszerszego rozpropagowania wśród mieszkańców miasta.


Informacje o wszystkich pracach i działaniach z zakresu planowania przestrzennego miasta są zamieszczone na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska. Zaglądając tam mieszkańcy mogą się dowiedzieć nie tylko o przystąpieniu do sporządzania mpzp, wyłożeniu mpzp do publicznego wglądu czy terminach dyskusji publicznych nad projektami mpzp, ale także zapoznać się z procedurą uchwalania mpzp oraz spisem aktualnie obowiązujących mpzp. Ponadto dla zainteresowanych partycypacją społeczną dostępne są protokoły z dyskusji publicznych oraz uwagi zgłaszane do projektów mpzp wraz z informacją o wynikach ich rozpatrzenia.


W Biurze Rozwoju Gdańska ruszyły już także przygotowania do nowelizacji Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Gdańska, która rozpocznie się w styczniu 2015r. kampanią informacyjną, skierowaną zarówno do mieszkańców miasta, jak i ich przedstawicieli w nowo wybranej Radzie Miasta. Urbaniści z Biura Rozwoju Gdańska, zainspirowani doświadczeniami innych europejskich miast, planują zaprosić mieszkańców Gdańska do dyskusji o przyszłości wspólnej przestrzeni miasta i stworzyć warunki dla społecznej współpracy przy budowie koncepcji jej rozwoju na najbliższe lata. Zaangażowanie mieszkańców w proces planowania miasta jest wszakże nieodzownym elementem społeczeństwa obywatelskiego oraz fundamentem zrozumienia i poczucia współodpowiedzialności za podejmowane decyzje.

 

Nacisk na inicjowanie i wspieranie wydarzeń kulturalnych poza tradycyjnym sezonem

 

×

 

 

Zgodnie z przyjęta Strategią Marki Gdańsk wyodrębniamy 4 sezony kultury poprzez stworzenie kalendarza cyklicznych imprez – kamieni milowych, które odbywają się nie tylko w tradycyjnym  turystycznych miesiącach. Są to m.in.:

 

·        Dni Muzyki Nowej - styczeń

·        Projekt Heweliusz/Nauka Gdańska – styczeń/luty;

·        Festiwal Europejski Poeta Wolności – marzec w lata parzyste;

·        Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury Pięknej - Odnalezione w tłumaczeniu (od 2013 roku) i Nagroda dla Tłumacza Literatury Pięknej im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (od 2015 roku)  - marzec w lata nieparzyste

·        Gdański Festiwal Muzyczny – kwiecień;

·        Siesta Festiwal – maj;

·        Gdański Festiwal Tańca – czerwiec;

·        Festiwal Goldbergowski – wrzesień;

·        Wilno w Gdańsku / Gdańsk w Wilnie - wrzesień

·        All About Freedompaździernik;

·        Biografie Gdańskie. Dni mniejszości narodowych – październik;

·        Grassomania – październik;

·        Narracje – listopad;

·        Jazz Jantar Festival – listopad;

·        Actus Humanus – grudzień;

·        Metropolia jest OK – grudzień.

 

 

Demokratyzacja systemu środków finansowych dla kultury

 

×

 

 

Na rzecz jeszcze większej transparentności zdecydowaliśmy się włączać zaangażowanych aktywistów i przedstawicieli organizacji pozarządowych w programy grantowe. Od roku 2013 w składach komisji konkursowych na dofinansowanie zadań będzie zrównana liczba przedstawicieli Miasta i organizacji pozarządowych.

 

Co roku miasto dofinansowuje działalność artystyczną poprzez granty na kwotę ok. 4,5 mln zł. W 2011 r. przyznaliśmy 140 grantów na kwotę 4 474 108,93 zł, w 2012 r. 152 granty o wartości 4 735 000 zł,  w roku 2013 z zarezerwowanej kwoty  4 867 280,00  zł przyznano w trybie konkursowym 116 grantów na kwotę 3 964 600,00.  Ponadto uruchomiony został system umożliwiający pozyskanie dofinansowania nie przekraczającego 10 000,00 zł w trybie pozakonkursowym.

 

W ramach systemu grantowego można także ubiegać się o dofinansowanie wkładów własnych projektów ubiegających się o dofinansowanie z innych źródeł. 

 

Od 2011 roku również rady dzielnic i osiedli mogą zgłaszać kandydatów do nagród prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury.

 

Dodatkowo przyznajemy stypendia artystom. W 2011 otrzymały je 74 osoby (64 stypendia pn. Stypendium kulturalne Miasta Gdańska; 10 stypendiów pn. Młody gdańszczanin), natomiast w 2012 r. przyznaliśmy 118 stypendiów (75 stypendiów pn. Stypendium kulturalne Miasta Gdańska; 27 stypendiów pn. Fundusz mobilności; 16 stypendiów pn. Młody Gdańszczanin). 2013 – w trakcie.

 

Stworzony został także nowy program stypendialny:  fundusz mobilności, dający artystom możliwość pozyskania dofinansowania na udział w festiwalach, warsztatach etc.

 

Organizacja dużych markowych imprez kulturalnych

 

×

 

 

Kontynuacja i rozwój takich imprez jak: Festiwal Szekspirowski (corocznie, lipiec/sierpień; organizator Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense, - w roku 2014 w związku z otwarciem nowo budowanej siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego festiwal odbędzie się jesienią), Festiwal Nagrody Europejski Poeta Wolności (co dwa lata, marzec, od roku 2013 ma swoją dodatkową odsłonę dedykowaną sztuce przekładu Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury Pięknej - Odnalezione w tłumaczeniu, w roku 2015 po raz pierwszy wręczona zostanie Nagroda dla Tłumacza im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego Solidarity of Arts wraz z koncertem Przestrzeń Wolności (corocznie, sierpień/wrzesień), All About Freedom Festival (corocznie, październik; organizator ECS, Festiwal Teatrów Ulicznych FETA (corocznie lipiec, organizator Plama GAK), Festiwal Narracje (corocznie, listopad; organizator Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska), Monumental Art. (corocznie; organizator IKM), Gdański Festiwal Tańca (corocznie, czerwiec; organizator Klub Żak), Jazz Jantar Festiwal (corocznie, październik/listopad; organizator Klub Żak), Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska (wieloletni projekt prowadzony od 2005 roku przez CSW Łaźnia polegający na umieszczaniu dzieł sztuki w przestrzeni publicznej Dolnego Miasta), Alternativa (maj-październik, organizator IS Wyspa), Siesta Festiwal (corocznie, kwiecień/maj; organizator Modern Look),  Gdański Festiwal Muzyczny (corocznie, kwiecień; organizator Stowarzyszenie Muzyczne Forza), Festiwal Goldbergowski (corocznie, wrzesień; organizator Stowarzyszenie Dziedziniec), Actus Humanus (corocznie, grudzień; organizator eventfactory), a także Festiwal Dni Muzyki Nowej – corocznie, styczeń,  organizator Klub Żak).

 

Rozwijanie wydarzeń o zasięgu lokalnym, inicjowanych poza Urzędem Miejskim

 

×

 

 

Miasto angażuje się w takie wydarzenia jak: Streetwaves, Remix Culture, Gdańskie Dni Sasiadów, Lokalne Lokomotywy, Lokalni przewodnicy, Twoja dzielnica też stolica, Święta ulic (np. Święto ulicy Mariackiej, Święto ulicy Piwnej. Święto Jaskowej Doliny), Gdańsk Odnowa, Metropolitanka i szereg indywidualnych wydarzeń w poszczególnych dzielnicach, których rozwijanie stało się możliwe dzięki wsparciu z tzw. małych grantów oraz środków znajdujących się w dyspozycji rad dzielnic.

 

Organizacja EURO 2012

×

 

 

 

Mistrzostwa UEFA EURO 2012 w Gdańska były wielkim sukcesem, i wielkim powodem do dumy wszystkich gdańszczan. Skala wyzwań, którym musieliśmy stawić czoła była przecież niebywała!

 

Decyzję o ubieganiu się podjęliśmy przecież jeszcze w 2004 roku. Decyzja UEFA o tym, aby mistrzostwa odbyły się w Polsce zapadła w kwietniu 2007 roku. W tamtym czasie nie mięliśmy praktycznie nic, co potrzeba do organizacji tak dużej imprezy - ani stadionu, ani drużyny piłkarskiej na przynajmniej krajowym poziomie, ani dużego lotniska, ani bezkolizyjnej drogi z lotniska do centrum miasta, ani dróg dojazdowych do Gdańska. Nie mieliśmy wówczas także pieniędzy na to wszystko.

 

Wszystkiego tego dokonaliśmy przez 5 lat! Stadion na Letnicy, Obwodnica Południowa, Trasa W-Z, przejezdna Trasa Słowackiego, ul. Żaglowa, lotniska, linia SKM na nowy peron Gdańsk Stadion Expo, przebudowa wiaduktu Uczniowska i wiaduktu Brama Oliwska, modernizacja estakady na Węźle Kliniczna, modernizacja Traktu Św. Wojciecha i przebudowa nawierzchni jezdni ul. Jana z Kolna, odwodnienie i rewitalizacja Letnicy… a można by jeszcze wymieniać. Każda z tych inwestycji to fascynująca historia tworzących ją ludzi, to także ułamek historii naszego miasta. To wreszcie powód do naszej dumy, naszego zadowolenia.

 

Ale najważniejszym powodem do satysfakcji jest to, że  udało nam się zmobilizować całą rzeszę ludzi do wspólnego działania: począwszy od służb bezpieczeństwa i zabezpieczenia medycznego, przez setki wolontariuszy, po dziesiątki tysięcy gdańszczan dekorujących własne domy i bawiących się razem w Strefie Kibica. Chociażby z tego powodu – warto było!

A do tego możemy pochwalić się m.in. tym, że:

·        w trakcie UEFA Euro 2012 ™: Gdańsk odwiedziło łącznie około 150 tys. turystów krajowych i około 150 tys. turystów zagranicznych (88%poleciłoby Gdańsk jako cel urlopu);

·        w gdańskiej Strefie Kibica pojawiło się łącznie 350 tys. kibiców i ponad 1 tys. dziennikarzy.

·        osiągnęliśmy ekwiwalent reklamowy wartości  47 milionów euro (wartość publikacji w mediach zagranicznych dotyczących Gdańska w okresie 1-30 czerwca) (m.in. wzrost ilości publikacji w internecie na temat Gdańska  wyniósł ponad 1000%w porównaniu do czerwca 2011 r.);

·        95% publikacji o statusie publicznym miało charakter pozytywny lub neutralny,

·        opublikowano łącznie kilkadziesiąt tysięcy zdjęć z Gdańska i ponad 2 tysiące filmów na różnych platformach internetowych,

·        publikacje na temat Gdańska umieszczano w ponad 30 językach,

·        informacje o Gdańsku dotarły do kilkuset milionów osób.

Organizacja wielkich imprez sportowych

 

×

 

 

Już w pierwszym roku funkcjonowania ERGO Areny odbyły się na niej m.in., finał Ligi Światowej w siatkówce (6-10 lipca 2011) oraz Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym (8-16 października 2011), mecz piłki ręcznej Polska – Niemcy, (2 kwiecień 2012). Do końca czerwca 2013 roku w obiekcie ERGO Areny odbyły się 293 imprezy, które obejrzało łącznie ponad 947 tys. osób.

 

Począwszy od 6 września 2011 roku wielkie wydarzenia zaczęły mieć miejsce na nowym stadionie PGE Arena Gdańsk. Były to: mecz towarzyski w piłkę nożną Polska - Niemcy, 6 września 2011, mecze w ramach Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012: Hiszpania – Włochy, Hiszpania – Irlandia, Hiszpania – Chorwacja, Niemcy – Grecja (czerwiec-lipiec 2012) oraz mecz towarzyski w piłkę nożną Polska – Urugwaj (15 listopada 2012).

 

Poza tym zorganizowaliśmy w Gdańsku takie wydarzenia sportowe jak:

·        mecz towarzyski rugby Polska – Niemcy, (20 listopada 2011)

·        mecz Pucharu Świata rugby Polska – Niemcy, (3 listopada 2012)

·        Mistrzostwa Europy rugby „7”, (czerwiec 2012)

·        III Międzynarodowy turniej rugby „7”, (21-22 kwiecień 2012)

·        Mistrzostwa Świata we Freestyle Motocrossie, (26 listopad 2011)

·        Gala sportów walki KSW, (21 maj 2011)

·        Gala sportów walki KSW, (15 wrzesień 2012)

·        Mistrzostwa Polski w żeglarstwie w klasach olimpijskich, (wrzesień 2012)

·        Mistrzostwa Polski w gimnastyce sportowej, (marzec 2011)

·        Grand Prix Pucharu Świata w Dworze Artusa we florecie kobiet, (24 luty 2012)

·        Memoriał im. Zygmunta Chychły w boksie

·        Skandia Maraton Lang Team w kolarstwie (czerwiec 2012)

·        Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn (wrzesień 2013)

·       Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn 2014

·        Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2014

 

 

Co roku organizujemy też przyciągające do naszego miasta rzesze uczestników i kibiców imprezy cykliczne, takie jak Maraton Solidarności, Bieg Westerplatte, Gdańsk Biega, Maraton sierpniowy we wrotkarstwie im Lecha Wałęsy , Zlot Oldtimerów, czy Baltic Sail.

 

W najbliższej przyszłości planujemy organizację takich imprez sportowych jak:

·        Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2016

·        serię Grand Prix na żużlu w latach 2014 – 2016

 


 

 

FILAR IV.

GDAŃSK OBYWATELSKI

 

Deklaracja

wyborcza

Wykonano

W trakcie

Nie wykonano

Komentarz

Wspieranie wyborów do rad dzielnic i osiedli, a następnie ich codziennej pracy

×

 

 

Miasto Gdańsk aktywnie włączyło się w promocję wyborów do rad dzielnic i osiedli, zarówno poprzez kampanię informacyjną (plakaty, spoty radiowe) oraz spotkania pełnomocników prezydenta w dzielnicach i pracowników Referatu Komunikacji Społecznej z grupami inicjatywnymi.

 

W efekcie wyborów z dnia 8 maja 2011 r. ukonstytuowało się 27 rad jednostek pomocniczych, czyli ponad dwa razy więcej rad niż w poprzedniej kadencji (tylko 13). Duża w tym zasługa podjęciu wcześniej decyzji o obniżeniu progu wyborczego, z 7 do 5% (uprawnionych mieszkańców danego osiedla lub dzielnicy), szerokiej kampanii informacyjnych (prowadzonych przez UM, jak i organizacje z konkursu grantowego, wspierającego rozwój lokalny) i ogromnego zaangażowania społeczności lokalnych. Dzięki niej, rady powstały we wszystkich jednostkach, w których ogłoszono wybory.

Frekwencja wyniosła w poszczególnych osiedlach i dzielnicach od 6,24 proc. (na Chełmie) do 22,97 proc. (Wzgórze Mickiewicza).

Ma to obecnie przełożenie na wysokość środków finansowych, którymi dana rada może dysponować – przy frekwencji poniżej 14 proc. jej budżet oblicza się w oparciu o sumę 4 zł na 1 mieszkańca, przy frekwencji pomiędzy 14-16 proc. - 5 zł., a powyżej 16 procent - 6 złotych na jednego mieszkańca.  

Łącznie w  wyborach  8 maja 2011 r. gdańszczanie wybrali 435 nowych radnych! W osiedlach rady liczą 15 osób, w dzielnicach (tj. jednostkach powyżej 20 tys. mieszkańców) – po 21 osób.

25 września 2011 r. wybory odbyły się także w jednostce Zaspa Młyniec, gdzie również skutecznie wybrano radę.

 

W chwili obecnej na 34 jednostki pomocnicze swoje rady wybrało 28. Łącznie pracuje w nich 450 radnych.

 

Działalność w radach ma charakter społeczny. Z 450 radnych dzielnic/osiedli diety otrzymują:

28 Przewodniczących Zarządu - 600 zł,

28 Zastępców Przewodniczącego Zarządu - 300 zł,

28 Przewodniczących Rad - 300 zł.

 

W samym 2012 r. - diety radnych dzielnic i osiedli wyniosą – 403 200 zł,obsługa lokali i ich doposażenie - ponad 350 000 zł,

a działalność statutowa przekroczy kwotę - 1 500 000 zł.

 

Po wyborach staraliśmy się ułatwiać pracę nowym radnym, choć ze względu na tak gwałtowny przyrost liczby rad, nie było to łatwe zadanie. Pracownicy Urzędu Miejskiego podjęli się standaryzacji procesów związanych z obsługą rad jednostek i stworzenia katalogu usług dla rad osiedli i dzielnic. Powołano także zespół ds. jednostek pomocniczych, który zostaje zwoływany w celu rozwiązywania powstałych problemów.

 

W ciągu ub. roku zakończony został proces przekazywania lokali na siedziby jednostek pomocniczych. Każdy z nich wyposażony został w sprzęt komputerowy (Komputer PC z monitorem LCD plus pakiet oprogramowania biurowego, urządzenia wielofunkcyjne - drukarkę/skaner oraz mobilny dostęp do Internetu), radni otrzymali elektroniczne konta pocztowe na serwerze miejskim, a dwa razy w roku otrzymują komplet materiałów biurowych i przemysłowych. Rady jednostek otrzymały również wielkoformatowe mapy oraz płyty z mapami do celów planistycznych, a Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta dokonało standaryzacji wizualnej, dostarczając wzory papieru firmowego, prezentacji, itp. Miasto raz w tygodniu oferuje radom dyżury radcy prawnego. 

 

Dodatkowo zorganizowane zostały trzy serie szkoleń dla nowych radnych (nt. zasad legislacji, gospodarowania środkami finansowymi oraz procedur związanych z uchwalaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego).

 

Referat Komunikacji Społecznej organizuje dwa razy do roku spotkanie przewodniczących zarządów i rad z prezydentem i kierownictwem Urzędu Miejskiego. Wszyscy radni jednostek pomocniczych zapraszani są na Doroczne Spotkanie Obywatelskie z prezydentem, na którym dokonywanie jest podsumowanie roku i wskazywane priorytety rozwoju na lata następne.

 

Formalna obsługa rad odbywa się za pośrednictwem Biura Rady Miasta Gdańska i Wydziału Kadr i Organizacji. Informacje bieżące, kampanie społeczne i organizacja spotkań prezydenta w jednostkach pomocniczych obsługiwana jest przez Referat Komunikacji Społecznej. Środki na działalność statutową przeznaczone na organizację przedsięwzięć i wspieranie lokalnych inicjatyw mieszkańców w zakresie poprawy warunków życia, zachowania porządku i bezpieczeństwa, edukacji, kultury, wypoczynku, rekreacji, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, ochrony środowiska, utrzymania i rozwoju infrastruktury oraz drobnych inwestycji, wydatkowanie są poprzez wskazane wydziały i jednostki miasta, na wniosek rad.

Już tylko 6 jednostek pomocniczych nie ma swoich rad: Aniołki, Matarnia, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Suchanino, Zaspa Rozstaje. Powołanie rad w tych jednostkach możliwe jest po złożeniu wniosku grupy inicjatywnej wraz z poparciem 10 % podpisów osób zameldowanych w danej jednostce. W takiej sytuacji prezydent rozpisuje wybory w ciągu 90 dni od złożenia wniosku. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli wykorzystać dodatkowe środki na rozwój swojej lokalnej wspólnoty. Wsparcie kampanii informacyjnych dostępne jest we współpracy z Referatem Komunikacji Społecznej.

 

W 2014 roku nie wpłynęły wnioski o przeprowadzenie wyborów do rad jednostek pomocniczych.

 

Natomiast, w latach 2012 – 2014 pracownicy Urzędu uczestniczyli w pracach Zespołu, którego celem było wspólnie z przedstawicielami jednostek wypracowanie ich statutu. Prace były podjęte w ramach działalności Komisji Samorządu i Ładu Publicznego. 26 września 2013 r. Rada Miasta Gdańska przyjęła 34 projekty Statutów dzielnic. Uwagi do projektów Statutów w formie pisemnej lub e-mail, będzie można zgłaszać w okresie od 25 listopada do 31 grudnia 2013 r. do Biura Rady Miasta Gdańska.

Dalsza działalność Społecznego Komitetu Wsparcia EURO 2012

 

×

 

Społeczny Komitet Wsparcia EURO 2012 (SKWE), a dziś Społeczny Komitet Wsparcia Gdańska (SKWG), choć zmienił nazwę, kontynuował swoje działania, i to równie skutecznie.

 

Sztandarowym działaniem Komitetu pozostaje program Junior 2012. Program ten przewidywał budowę lub modernizację szesnastu boisk przyszkolnych dzięki wsparciu finansowemu przedsiębiorców działających na terenie Pomorza i kraju. I udało się! Ostatnie z 16 boisk przyszkolnych zostało oficjalnie otwarte na tydzień przed rozpoczęciem Mistrzostw UEFA EURO 2012.

 

Było to możliwe tylko dzięki aktywnym przedsiębiorcom, których mamy szczęście posiadać w Gdańsku, z takich firm jak: Hydrobudowa, Hossa, Nordea, Energa, Lotos, Doraco, Stocznia Wisła, Navimor, AV Szafarnia, AV Chmielna, Łączpol, Erbud, Przembud, Budimex, Stocznia Remontowa, Robyg Morena, Polimex-Mostostal, Euro Styl, a także dzięki zaangażowaniu Fundacji Gdańskiej.

 

Wszystkie boiska zostały wybudowane w latach 2009 - 2012:

 

1.    Szkoła Podstawowa nr 20 (ul. Wczasy 3)

2.    Szkoła Podstawowa nr 21 (ul. Na Stoku 43),

3.    Szkoła Podstawowa nr 39 (ul. Obywatelska 1),

4.    Szkoła Podstawowa nr 46 (ul. Arkońska 17),

5.    Szkoła Podstawowa nr 61 (ul. Sienna 26),

6.    Szkoła Podstawowa nr 79 (ul. Kołobrzeska 49),

7.    Szkoła Podstawowa nr 80 (ul. Opolska 9),

8.    Gimnazjum nr 2 (ul. Kartuska 32/34),

9.    Gimnazjum nr 20 (ul. Zgody II 6),

10.  Gimnazjum nr 26 (ul. Traugutta 92),

11.  IX Liceum Ogólnokształcące (ul. Krzyżanowskiego 8),

12.  XX Liceum Ogólnokształcące (ul. Dobrowolskiego 6),

13.  Zespół Szkół Budownictwa Okrętowego (ul. Hallera 16/18),

14.  Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 20 (ul. Gojawiczyńskiej 10),

15.  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 (ul. Chałubińskiego 13),

16.  Szkoła Podstawowa nr 4 (ul. Łąkowa 61),

 

W dalszym ciągu inicjatywa SKWG pozostaje wyjątkowym w Polsce przykładem zaangażowania biznesu w działalność społeczną.

 

 

Powołanie i wspieranie działalności Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej

×

 

 

Gdańska Spółdzielnia Socjalna (GSS), czyli pierwsza spółdzielnia socjalna, która zatrudnia osoby wykluczone społecznie rozpoczęła działalność we wrześniu 2011 roku. GSS realizuje swoją działalność m.in. w zakresie cateringu, remontów, sprzątania, ogrodnictwa.

Powstanie GSS było kluczowym elementem realizacji projektu nagrodzonego w tym roku projektu pt. „Nowatorskie formy aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych na Osiedlu Sitowie oraz w Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej".

Jednym z podstawowych zadań projektu jest dostarczenie wszechstronnego wsparcia w usamodzielnieniu oraz przygotowania pro-zawodowego dla beneficjentów pomocy społecznej i zapewnienie 42 miejsc hostelowych czasowego pobytu osobom niepełnosprawnym z zaburzeniami  psychicznymi, bezdomnym matkom z dziećmi oraz usamodzielniającej się młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze. Uczestnicy projektu, korzystając z różnorodnych treningów przygotowywani są do samodzielnego życia oraz do pracy w Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, a także na otwartym rynku pracy. Na terenie „Osiedla Sitowie” znajduje się sześć domków organizacji pozarządowych i jeden Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Realizacja zadania prowadzona jest przez organizacje pozarządowe. Każda organizacja prowadzi „własny domek”:

·    Pomorskie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR MARKOT,

·    Stowarzyszenie Wspólnota Serc

·    Stowarzyszenie Rehabilitacji i Przedsiębiorczości

·    Fundacja dla Rodziny :Ogniska Nadziei”

·    Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA

·    Stowarzyszenie Opiekuńczo – Resocjalizacyjne „Prometeusz”.

Obecnie na osiedlu mieszka 6 bezdomnych matek i 9 dzieci oraz 19 osób niepełnosprawnych i osób z zaburzeniami psychicznymi oraz 4 usamodzielniających się wychowanków z placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Dodatkowo funkcjonuje domek tzw. niemieszkalny, w którym spotykają się grupy wsparcia, zajęcia ze specjalistami (w tym terapie psychologiczne), zajęcia komputerowe, kulinarne. W domku tym również spotyka się Rada Osiedla Rudniki, która prowadząc bieżący monitoring i ewaluację, czuwa nad prawidłową i efektywną realizacją projektu.

Mieszkańcy „Osiedla Sitowie” uczą samodzielności, organizacji dnia, robienia zakupów, przyrządzania posiłków, dbania o najbliższych, sprzątania oraz dbania o ogródki przydomowe.

Uczestnicy projektu mogą mieszkać na terenie Sitowia mogą mieszkać maksymalnie przez 2 lata, korzystając ze wsparcia specjalistów. Czas ten jest intensywną pracą zarówno dla mieszkańców jak i osób zatrudnionych. To czas pracy nad zmianą, utrzymaniem motywacji do zmiany i podjęcia trudu powrotu do samodzielnego życia.

Pierwszy rok przyniósł już wymierne rezultaty – 3 matki bezdomne razem z dziećmi opuściły osiedle, wyszły też z systemu pomocy społecznej.

W tym roku 6 mieszkańców Sitowia z zaburzeniami psychicznymi  przygotowanych do samodzielnego życia, ukończy dwuletni cykl projektu i zamieszka wspólnie                     w mieszkaniu socjalnym przekazanym przez WGK.

Każdy mieszkaniec ma inną historię, inny bagaż doświadczeń życiowych. Często są to bardzo traumatyczne przeżycia. Dlatego każdy krok w kierunku usamodzielnienia, wyjścia z systemu pomocy społecznej daje tyle radości i motywacji do działania.

Promocja obywatelskiego zaangażowania Gdańszczan

 

×

 

Wspieranie aktywności obywatelskiej gdańszczan w działaniach miasta odbywa się przede wszystkim poprzez realizację zadań zapisanych w „Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi” oraz Programie „Gdańsk moje miasto”.

 

Do głównych przedsięwzięć, w które angażuje się miasto należą:

 

- promocja przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pozarządowych działających w Gdańsku,

- wspieranie i współorganizacja obchodów "dni sąsiada", "święta ulicy",

- współorganizowanie corocznej Gali Wolontariatu,

- organizacja konkursów i wręczanie nagród: im. Lecha Bądkowskiego dla wyróżniającej się organizacji społecznej, Darczyńcy Roku, Społecznika Roku oraz nagród dla pracowników służby zdrowia.

- wspieranie inicjatyw młodzieżowych poprzez Gdański Fundusz Młodzieżowy

- nagradzanie i wyróżnianie w lokalnej społeczności aktywnych obywateli podczas każdego obywatelskiego spotkania Prezydenta Miasta Gdańska w ramach cyklu 'Mój dom, moja dzielnica, moje miasto' i podczas Dorocznych Spotkań Obywatelskich,

- przyznawanie patronatów honorowych prezydenta podnoszących rangę imprezy i promujących. W 2011 r. przyznano 375 patronatów honorowych, w roku 2012 przyznano 283 patronaty, w 2013 roku 275 patronatów, do miesiąca października 2014 roku 303 wydarzenia objęto patronatem honorowym.

- promocja wydarzeń organizowanych przez aktywnych obywateli na stronie www.gdansk.pl i w kanałach społecznościowych miasta,

- listy prezydenta do 18-latków i nowych mieszkańców z prośba o zaangażowanie się w sprawy miasta,

- listy prezydenta do nowo zarejestrowanych w Gdańsku organizacji pozarządowych,

- medale PMG za szczególne zasługi Gdańska i Gdańszczan, wyróżniające najbardziej aktywnych,

- wsparcie inicjatyw nieformalnych m.in. Forum Rad Szkół i Rad Rodziców, Rady społeczne PMG, PMG oraz Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych i Młodzieżowej Rady Miasta,

- przeznaczanie środków na działalność statutową rad jednostek pomocniczych na projekty wskazane przez przedstawicieli mieszkańców integrujące ich wokół rozwiązania problemów lokalnej społeczności: w roku 2012 ponad 1 500 000 zł, w 2013 roku również ponad 1 500 000,  a do września 2014 roku ponad 1 300 000 zł.

- stypendia i nagrody prezydenta dla uzdolnionych uczniów, artystów, itp.

- dystrybucja ulotek organizacji w budynkach miejskich,

- współpraca grup nieformalnych z placówkami edukacyjnymi.

 

W roku 2013 Miasto rozpoczęło także pilotażowy projekt Budżet Obywatelski 2014 r. Do udziału w dwuetapowych konsultacjach - zgłaszania wniosków i wyboru projektów - uprawnieni są Mieszkańcy Gdańska, którzy w dniu ich rozpoczęcia (4 listopada 2013 r.) ukończyli 16 lat i zamieszkują na terenie miasta. Na swoje pomysły mają do rozdysponowania 9 mln zł, po 1,5 mln zł na każdy z sześciu Okręgów Konsultacyjnych. Jeden projekt nie może przekraczać kwoty 500 tys. zł. Każdy kto składa wniosek musi uzyskać poparcie 15. uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacjach.

 

W roku 2014 przeprowadzono konsultacje społeczne projektu „Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku”. Jest to już druga edycja budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Gdańska (zameldowany na pobyt stały lub czasowy), który przed 16 czerwca tego roku ukończy 16 lat i uda mu się zebrać 15 podpisów poparcia dla swojej inicjatywy. Do dyspozycji gdańszczan jest 11 milionów:  9 milionów złotych na projekty dzielnicowe plus 2 miliony na projekty ogólnomiejskie. Nowością poza możliwością zgłaszania projektów ogólnomiejskich jest zniesienie zakresu tematycznego, mieszkańcy mogą zgłaszać wszystkie propozycje działań, które mieszczą się w zadaniach własnych gminy. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane do końca 2015 r.

 

Miasto i jego jednostki współpracują z organizacjami i grupami aktywnych obywateli w realizacji różnych inicjatyw np. programu „Od szkoły otwartej do szkoły-lidera wspólnoty lokalnej”, programów rewitalizacji dzielnic (na etapie budowania i realizacji tych programów) oraz w realizacji usług społecznych.

 

Konsekwentne przeobrażanie postaw urzędniczych

 

×

 

Naszą misją jest aby pracownik Urzędu Miejskiego nie był postrzegany jako stereotypowy urzędnik, a był menedżerem samorządowym. By z otwartością, zaufaniem i ochotą wykonywał swoje obowiązki, by wychodził naprzeciw Klientom urzędu.

Aby sprostać stawianemu celowi przeszkolono między innymi:

·      74 pracowników Urzędu - z profesjonalnej obsługi klienta;

·      194 pracowników - z zakresu zarządzania ryzykiem,

·      38 kierowników referatów w Urzędzie Miejskim w zakresie „budowania zespołu” (nt. zakresu procesów zespołowych, określenia indywidualnych predyspozycji do pełnienia ról w zespole, wypracowanie zasad współpracy i prowadzenia procesu rozwoju zespołu);

·      wybranych dyrektorów wydziałów Urzędu Miejskiego oraz jednostek organizacyjnych w zakresie komunikacji podczas spotkań otwartych z mieszkańcami;

·      19 pracowników Wydziału Polityki Społecznej na temat „Nowa wizja prowadzenia polityki społecznej Miasta Gdańska” (w związku z przekształceniem tego wydziału);

·      kilkudziesięciu pracowników i przedstawicieli kadry kierowniczej nt. zarządzania projektami, w tym certyfikowane szkolenia z zakresu zarządzania projektami zgodnie z metodą PRINCE2;

·      15 osób – szkolenie dla kadry kierowniczej „lider w organizacji – przywództwo oparte na celach i wartościach”;

·      dyrektorzy wydziałów Urzędu odbyli szkolenie pt. „zarządzanie strategiczne w jednostkach samorządu terytorialnego”

Przeprowadzono także szereg szkoleń merytorycznych, niezbędnych przy wykonywaniu zadań powierzonych poszczególnym wydziałom Urzędu Miejskiego w Gdańsku – np. nt. dyscypliny finansów publicznych.  

Dodatkowo w ramach projektu „Planuj – sprawdź – wykonaj – działaj” wdrażamy program Wspólnej Metody Oceny, mający na celu udoskonalenie zasad  kompleksowego zarządzania jakością i powołanie Grup Samooceny, proporcjonalnych do wielkości zatrudnienia w Urzędzie Miejskim.

Opracowaliśmy także projekt „Menadżer Urzędu” polegający na przeprowadzeniu analizy posiadanych kompetencji menadżerskich dyrektorów i zastępców dyrektorów  oraz planów ich doskonalenia.

Zainicjowany został również program „Top talent” polegający na przeznaczaniu do rezerwy kadrowej pracowników spełniających wymagania urzędnika–menadżera. Zgodnie z projektem dobrze rokujących pracowników przydziela się do grupy eksperckiej lub liderskiej. W ten sposób promowani są pracownicy, którzy mają zapewnić odpowiedni - wysoki poziom świadczonych przez Urząd Miejski usług.

 

Kontynuacja spotkań z mieszkańcami dzielnic, z przedstawicielami różnych środowisk i grup zawodowych

 

×

 

W  latach 2011 - 2014 zorganizowaliśmy 23 spotkania z cyklu Mój dom, moja dzielnica, moje miasto" z udziałem prezydenta i zastępców. Wzięło w nich udział ok. 4750 mieszkańców.

 

Miasto co roku organizuje co najmniej  10 różnego typu wydarzeń patriotyczno-kombatanckich; wzięliśmy udział w szeregu spotkań Forum Rad Dzielnic; zainicjowaliśmy spotkania Forum Rad Rodziców i szeregu debat merytorycznych, w tym debat na temat gdańskiej edukacji, czy debat uczniów szkół ponadpodstawowych z prezydentem miasta.

Odbyły się też dziesiątki spotkań branżowych prezydenta miasta z biznesem, w tym pięć w ramach cyklu „Business Rountable”, m.in. y przedstawicielami branży informatycznej, morsko-logistycznej, czy firm zagranicznych. Ponadto zorganizowane zostały 2spotkania z inwestorami realizującymi swoje projekty na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego „Maszynowa” w Kokoszkach.

 

Apolityczność administracji

×

 

 

Wśród mianowanych wiceprezydentów, sekretarza i skarbnika miasta tylko 1 osoba należy do partii politycznej.

 

Wsparcie dla seniorów

 

×

 

Działania na rzecz seniorów realizowane są przede wszystkim przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w formie: wsparcia dziennego: klubów samopomocy i  dziennych domów pomocy. Usługi opiekuńcze świadczone są w domach osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Realizowane są przez podmioty gospodarcze, od 2014 r. będą zlecone w konkursie organizacjom pozarządowym.
Od października do 31.12.2013 r.br. realizowany jest pilotażowy projekt „Bądź dobrym sąsiadem” mający na celu wsparcie osób samotnych, osamotnionych i  starszych przez najbliższych sąsiadów. Na realizacje pilotażu wyraziło zgodę Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Usługi całodobowe świadczone są w rodzinnych domach pomocy dla seniorów (w tych działaniach Gdańsk jest prekursorem). Ponadto, osobom wymagającym wsparcia i opieki całodobowej udzielana jest pomoc w formie pomocy instytucjonalnej.

 

Aktywność seniorów obejmuje rękodzieło, działania artystyczne - teatralne, wokalne, naukę obsługi komputera, języków obcych, wolontariat 50+.

 

Wyodrębnienie środków na realizację zadań wobec seniorów jest trudne. Przygotowujemy strategię programowania tych działań wyodrębnioną z programów pomocy rodzinie, osobom niepełnosprawnym, chorym na zespoły dementywne. Spowoduje to lepsze możliwości budżetowania, monitorowania i ewaluacji tych zadań.

 

Dodatkowo w 2011 roku powołany został pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. seniorów, którą została pracowniczka Referatu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku – Pani Gabriela Dudziak.

 

Rozwija się także współpraca z Radą Seniorów, którą w listopadzie 2011 roku powołano na drugą kadencję.

 

Rok 2012, ogłoszony Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej był okazją do zwrócenia uwagi szerokiej publiczności na kwestię zachodzących zmian demograficznych i konsekwencji z nimi związanych. Czas ten został wykorzystany przez miasto do: po pierwsze zdiagnozowania sytuacji osób starszych w Gdańsku (przeprowadzone zostały badania socjologiczne osób starszych pt. „Gdańska starość. Portret socjologiczny mieszkańców Gdańska w wieku 65+”), po drugie stwarzania warunków do szeroko pojętej współpracy na rzecz seniorów. Doskonałym przykładem takiej międzypodmiotowej współpracy był projekt wykładów otwartych dla seniorów zrealizowany razem z Uniwersytetem Gdańskim (12 wykładów, po jednym w miesiącu).

 

Drugim przykładem efektywnej współpracy jest rozpoczęty w 2012 r. i kontynuowany w 2013 r. projekt Straży Miejskiej w Gdańsku "Wiem, Znam, Działam - Bezpieczny Senior" -  czyli zajęcia teoretyczno-praktyczne połączone z nauką

samoobrony (do tej pory odbyły się już 4 edycje, wzięło w nich udział ok. 120 osób).

 

Jak co roku, przeznaczane są środki  w konkursach grantowych na działania aktywizujące dla seniorów. Na rok 2013 przeznaczono pulę 100 tysięcy złotych i wyłoniono 20 projektów związanych z integracją społeczną,  wolontariatem hospicyjnym, zajęciami edukacyjnymi – szczególnie związanymi z przeciwdziałaniem e-wykluczeniu osób starszych oraz działaniami mającymi na celu współpracę międzypokoleniową.

 

Poprzez organizację serii spotkań podjęliśmy starania o integrację podmiotów działających na rzecz seniorów, szczególnie klubów seniora. Włączyliśmy się też w organizację Festynu "Seniorzy Seniorom", który dedykowany był wszystkim osobom starszym w Gdańsku.

 

W 2013 r. udało się nawiązać skuteczną współpracę z instytucjami i organizacjami pozarządowymi nie tylko z terenu Gdańska. Wynikiem takiego współdziałania, obejmującego współpracę kilkudziesięciu partnerów, był Pierwszy Pomorski Piknik Seniora zorganizowany 15 czerwca w ramach obchodów Światowego Dnia Praw Osób Starszych – podjęta inicjatywa jest kontynuacją akcji zorganizowanej przez miasto w 2012 r. mającej na celu zwiększanie świadomości osób starszych o dostępnej, bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej w mieście.

21 czerwca 2013 r. zorganizowana została konferencja „Gdańska debata o starości”, która odbyła się pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej i miała być okazją do poruszenia tematu miejsca i roli osób starszych w dzisiejszym świecie, jak również płaszczyzną wymiany dobrych praktyk stosowanych w kraju i za granicą. Celem konferencji było przedstawienie wyników badań socjologicznych w skali europejskiej, polskiej i gdańskiej, jak również dyskusja na temat konsekwencji zmian demograficznych oraz podejmowania koniecznych działaniach z tym związanych. Wydarzenie połączone było z wydaniem raportu z wyników badań w formie książkowej.

 

Konferencji towarzyszyło Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów, w którym wzięło udział 20 przedstawicielstw seniorów z terenu całej Polski. Spotkanie służyło zarówno prezentacji swojej działalności, jak również było okazją do wspólnego dialogu, wymiany informacji oraz dyskusji nt. potrzeby wspierania inicjatyw powołujących przedstawicielstwa senioralne.

 

W 2013 r. przeprowadzono pierwszą edycję konkursu „Aktywni Seniorzy”, który miasto zorganizowało we współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu i Stowarzyszeniem Seniorów „Starsi” – konkurs pozwolił na wyłonienie aktywnych osób w czterech kategoriach: aktywna seniorka, aktywny senior, najlepsza inicjatywa/projekt oraz najaktywniejszy klub seniora. Ogłoszenie wyników konkursu i gala wręczenia wyróżnień miała miejsce podczas czerwcowej konferencji.

 

Miasto podejmuje współpracę z podmiotami, które realizując swoje zadania otwierają się na zagadnienia związane z działaniami dotyczącymi osób starszych. We wrześniu 2013 r. miasto było współorganizatorem międzynarodowego seminarium, przygotowywanego przez English Unlimited, związanego z realizacją projektu pt. „Adult Education Pathways Towards 2012-AEPT2020” - poświęconego szeroko pojętej edukacji i wolontariatowi seniorów.

 

W związku z przypadającym 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych, zorganizowano Gdańskie Dni Seniora (4-6 października). W ramach tego przedsięwzięcia miały miejsce:

 

- VIII Miejski Bal Seniora (dla podopiecznych DDP i DPS – udział ok. 250 osób)

 

- Koncert instrumentalno-wokalny pt. „Św. Brygida muzyką piękna” z udziałem CANTATE  FRATRES i KAPELI MARIACKIEJ pod dyrekcją Joanny Orzeł.

 

- Msza Św. w intencji osób starszych w Bazylice Mariackiej,

 

- cykl wydarzeń w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku dla na Seniorów i ich rodziny przygotowano wiele atrakcji m.in. występy, pokazy, koncerty i prezentacje. Równocześnie czynne były stoiska informacyjne, przy których udzielane były porady z zakresu zdrowia, żywienia, urody i pomocy prawnej – w przedsięwzięciu wzięło udział ok. 1500 osób.

 

Na ostatni kwartał 2013 r. została przewidziana pilotażowa edycja projektu „Kierowca 50+” – o charakterze profilatyczno-edukacyjnym obejmującym zajęcia teoretyczno-praktyczne. Projekt realizowany, przy współpracy w miastem, przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

W celu lepszej komunikacji na stronie internetowej miasta od stycznia 2012 r. działa zakładka  "Seniorzy", zawierająca istotne informacje dla seniorów.

 

Informacja dot. działań Miasta na rzecz osób starszych w roku 2014

Główne założenia:

              Wspieranie aktywizacji osób starszych – tworzenie sprzyjających warunków do aktywności ludzi starszych oraz wspieranie organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów

              Zmiana sposobu myślenia o starości – prowadzenie działań edukacyjnych o starości oraz kampanii informacyjnych

 

Działalność skoncentrowana na organizacji, koordynacji lub wsparciu wydarzeń i przedsięwzięć przygotowywanych lub współorganizowanych przez Miasto, np.:

 

1.            Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka , Polska Filharmonia Bałtycka (styczeń 2014) – Biuro Prezydenta ds. Kultury

 

2.            Zlecenie opracowania „rekomendacji” na podstawie wyników badań naukowych osób starszych wydanych w 2013 r.

 

3.            II Pomorski Piknik Seniora (14 czerwca 2014 r.) – z okazji Światowego Dnia Praw Osób Starszych przypadającego na 15 czerwca.

 

4.            Wspieranie kolejnych edycji projektu Straży Miejskiej Referatu Profilaktyki „Bezpieczny Senior” –zajęcia teoretyczno-praktyczne z samoobroną dla Seniorów przeprowadzone od w 2012 r.

 

5.            Wsparcie projektu „Kierowca 50+” – kontynuacja edycji pilotażowej dla około 30 osób przez ZDiZ oraz ewentualne wdrożenie projektu do realizacji.

 

 

6.            Gdańskie Dni Seniora z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

(1 października)  :

 

- Bal Seniora (3 października 2014 r.– MOPR)

 

- Targi dla profesjonalistów 2014 – Niezależni 50+ Opieka i Zdrowie – targi B2B dla profesjonalistów w dziedzinie opieki geriatrycznej i zdrowia seniorów (4 października 11:00-17:00 w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku)

 

- Koncert dla Seniorów (4 października godz. 16:30, Polska Filharmonia Bałtycka, 40-sto osobowa Królewska Orkiestra Salonowa) połączony z Galą wręczenia nagród w Konkursie dla Aktywnych Seniorów 2013

 

-  Msza św. za seniorów (5 października, godz. 10.30, Bazylika Mariacka)

 

- Cykl wydarzeń dla seniorów (panel, występy, koncerty, pokazy, prelekcje, dyżury, tańce, stoiska informacyjne, stoiska wystawiennicze, podstawowe bezpłatne badania itd.) w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku, 5 października od 12:30 do 20.30

 

7.            Dalsze prace nad zakładką dedykowaną seniorom na stronie internetowej miasta www.gdansk.gda.pl/seniorzy

 

8.            Redagowanie strony „Seniorzy” w Heroldzie Gdańskim lub informacji

 

9.            Wydanie kalendarza „kominiarskiego” na 2015 z przydatnymi kontaktami dla seniorów – w ramach kontynuacji dobrych praktyk wzorem lat ubiegłych.

 

Zapewnienie warunków do godnego życia i rozwoju osobom niepełnosprawnym

 

×

 

Dążenie do zapewnienia godnych warunków życia osobom z niepełnosprawnością odbywa się w Gdańsku w myśl zasad określonych konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i obejmuje szereg przedsięwzięć, począwszy od działań mających na celu likwidację barier architektonicznych w przestrzeni publicznej i komunikacyjnych (jaki pierwsze miasto w Polsce mamy wszystkie autobusy niskopodłogowe oraz prawie wszystkie tramwaje niskopodłogowe), po odpowiednie oznakowanie urządzeń i obiektów, wydawanie informatorów o dostępności usług, monitoring edukacji specjalnej i integracyjnej, wzrost dostępności świadczeń zdrowotnych, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego., rehabilitacja środowiskowa, wzbogacenie oferty kształcenia uczniów niepełnosprawnych i nauczycieli, promocja zatrudnienia i targi pracy, wczesne wspomaganie rozwoju, programy kompleksowego wsparcia specjalistycznego, zapewnianie transportu dla osób niepełnosprawnych, program "samodzielni w pracy", kluby pracy, oraz zapewnianie krótko- i długoterminowej opieki specjalistycznej.

 

W okresie 01.08.2013 – 31.07.2015 r. Miasto Gdańsk realizuje projekt „Edukacja z widokiem na przyszłość”, którego celem jest podwyższenie efektywności kształcenia i rozszerzenie oferty edukacyjnej, w tym kierunków kształcenia zawodowego, w pięciu szkołach zawodowych specjalnych w Gdańsku.

Projekt ten skierowany jest do 90 uczniów z 5 szkół w Gdańsku: Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej Nr 19 w Zespole Szkół Specjalnych Nr 1, Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej Nr 20 i Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 2 w Zespole Szkół Specjalnych nr 2, Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 1 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 oraz Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku.

Realizowane w projekcie cele szczegółowe i działania przyczyniają się do rozwoju kompetencji kluczowych uczniów i ich szans na zatrudnienie poprzez:

              zajęcia rozwijające kompetencje zawodowe i społeczne oraz kształcenie aktywności przez pracę

              udział w płatnych letnich stażach zawodowych (24 uczniów) i praktykach zawodowych (16 uczniów),

              efektywne programy doradztwa edukacyjno-zawodowego,


W ramach w/w projektu od października 2014 r. Uniwersytet Gdański rozpoczyna realizację zadania standaryzacji, wdrożenia i promocji narzędzia diagnostycznego w zakresie diagnozy funkcjonalnej w obszarze zawodowym i społecznym.  12 gdańskich nauczycieli zostanie przeszkolonych w zakresie używania wystandaryzowanego narzędzia, a 500 egzemplarzy podręcznika do narzędzia zostanie bezpłatnie przekazanych na konferencji osobom  związanym z kształceniem specjalnym w Polsce. Działania te mają na celu podniesienie jakości diagnozowania uczniów niepełnosprawnych intelektualnie i stanowią nasz wkład do wdrażania Konwencji  Praw Osób Niepełnosprawnych. Do poprawy kształcenia zawodowego specjalnego przyczynią się również-  wypracowane przez dwa zespoły eksperckie  rekomendacje dla Ministra Edukacji Narodowej w zakresie rozszerzenia klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego o nowe zawody, dostosowane podstawą programową i programami nauczania do zdolności i aktywności zawodowej uczniów niepełnosprawnych intelektualnie.

 

Sukcesywnie staramy się dostosowywać gdańskie szkoły. W ostatnim czasie zainstalowaliśmy w tym celu windy w Szkole Podstawowej nr 44 oraz w Zasadniczej Szkole Specjalnej przy ul Wita Stwosza.

 

W ciągu ostatnich lat opracowane na zlecenie miasta zostały „Standardy kształtowania przestrzeni miejskiej dostępnej dla wszystkich”. Powinny one zostać oficjalnie przyjęte przez Radę Miasta Gdańska jeszcze w 2014 roku. Będzie to pierwszy taki akt prawa miejscowego w Polsce.

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zakupił specjalny wózek-amfibię, który daje osobom niepełnosprawnym możliwość kąpieli w morzu.

 

Zadania na rzecz osób z niepełnosprawnością realizowane są przez różne podmioty i finansowane przez miasto (koszty roczne ok. 31 mln zł) oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (rocznie ok. 6 mln zł).

 

Dodatkowo, staraniem i zaangażowanie Miasta doprowadzono do utworzenia przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach Filii Ośrodka Wczesnej Interwencji dla Osób Niewidzących i Niedowidzących w Gdańsku. Jest to jedyny taki ośrodek w  północnej  Polsce.  Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach w miesiącu wrześniu 2014r., w związku z potrzebami specjalistycznej rehabilitacji wspomagającej rozwój niewidomych wychowanków Przedszkola dla Dzieci Niewidomych w Sobieszowie, prowadził zadanie wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci niewidomych i słabowidzących oraz z niepełnosprawnością sprzężoną od urodzenia do ukończenia pierwszego etapu edukacji.

 

Gmina Miasta Gdańska w sierpniu br. podpisała umowę z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku w zakresie realizacji świadczenia usługi edukacyjnej polegającej na prowadzeniu specjalistycznych zajęć rewalidacyjnych wspierających edukację uczniów niewidomych i niedowidzących realizujących obowiązek szkolny na terenie Gminy Miasta Gdańsk, zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

Miasto przekazało w użytkowanie stowarzyszeniu Szansa Start będący dotąd jego własnością ośrodek w Mauszu. Dzięki kompleksowemu wsparciu stowarzyszenia powstał tam jedyny w Polsce i trzeci w Europie Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich.

 

Z uwagi na rangę i wagę oddziaływań w tym obszarze Prezydent ustanowił Pełnomocnika Prezydenta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych odpowiedzialnego za  koordynację działań miasta w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnością oraz monitoringu dostępności przestrzeni miejskiej  i dostępu do usług.